Barzani: Irak Kürtleri bağımsızlık için referanduma gitmeli

Telif hakkı AFP

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, bölgedeki Kürtlerin bağımsızlık konusunda bağlayıcı olmayan bir referanduma gitmesi gerektiğini söyledi.

İnternet sitesinden bir açıklama yapan Barzani, "Kürdistan halkının kendi kaderini referandum yoluyla tayin etmesi için artık zaman doğru, koşullar da uygundur" dedi.

Barzani açıklamasında, referandumun hemen bir Kürt devleti ilan edilmesi ile sonuçlanmayacağını ancak halkın iradesini anlama ve bağımsızlık takvimini belirleme noktasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yardımcı olacağını belirtti.

IKBY Başkanı daha önce de referandum çağrısı yapmış ancak oylama ile bağımsızlık takvimi arasında herhangi bir bağ kurmamıştı.

'Kürdistan halkı, hakkını talep etmeli'

Barzani'nin açıklamasından bazı satırlar şöyle:

"Eğer Kürdistan halkı, kendi kaderini tayin hakkının başkası tarafından kendisine bir hediye olarak verilmesini bekliyorsa, bağımsızlık asla kazanılmayacaktır. Kürdistan halkı var olan bu hakkını talep etmeli ve referanduma sunmalıdır.

"Tıpkı İskoçya, Katalonya, Quebec ve diğer yerlerde olduğu gibi Kürdistan da kendi kaderiyle ilgili görüşünü dile getirme hakkına sahiptir. Bu hak, pazarlık konusu olamaz."

Özellikle petrol fiyatlarında gözlenen sert düşüş, IKBY'nin Irak merkezi hükümeti ile sorunlarını artırmıştı.

Bağdat ve Erbil yönetimleri arasındaki sorunların başında yetki ve petrol gelirlerinin paylaşımı geliyor.

Irak Kürtleri son yıllarda özerkliklerini genişletme yolunda önemli adımlar atmış; Türkiye'ye bağımsız olarak da petrol ihraç etmeye başlamışlardı.

İlgili haberler