Davutoğlu ve Demirtaş'tan Cizre açıklamaları

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'de 12 gündür bir binanın bodrum katında bulunan yaralıların durumuyla ilgili birbiriyle çelişen açıkmalar yaptı.

Davutoğlu başından itibaren iddiaların takipçisi olduklarını, söz konusu yere gönderilen ambulanslara ateş açıldığını, yakınlarda bir yere gönderilen ambulanslara ise gelen olmadığını belirtti.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı'na ait ambulansları gönderdik. Belediyeye ait ambulansların gönderilmesi için çaba sarf ettik."

TIKLAYIN - Cizre'de ambulans krizi nedir?

"Cizre'de teröristlerin ambulanslara ateş açması ve saldırıda bulunması nedeniyle o bölgeye ulaşmak mümkün olmadı.

"Buna rağmen Şırnak Valiliği, önceki gün iddia edilen yerden gelen bir telefon üzerine en yakın mesafeye 10 ambulans ve 30 sağlık personeli gönderdi. Ama gelen kimse olmadı.

"Şöyle dedik, ya ambulanslar gitsinler o binadan alsınlar. Ya o binada kimler varsa ambulansların yanına bunları getirsinler. Ambulanslar binaya doğru hareket ettiğinde keskin nişancılar, roketlerle ambulanslara saldırı yapıldı. Siz getirin dediğimizde kimse bir şey getirmedi."

Demirtaş'tan hükümete çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Mardin'de yaptığı açıklamada "Oraya gidilemiyor diye bir durum yok" dedi.

Demirtaş kendisilerinin yaralıları almaya hazır olduğunu söyledi ve hükümete çağrı yaptı:

"Ben belediyemizin sağlık ekibi ile oraya gitmeye hazırım. Oraya gidilemiyor diye bir durum yok. Hiçbir bahane ortaya koymasınlar bunun önünü açsınlar biz gideceğiz onları alıp hastaneye bırakacağız."

"Oradaki insanlar çatışma pozisyonunda değillerdi, yardım ulaştırılmasını bekliyorlardı. Bugün heyetimizin oraya gitmesinde büyük fayda var. Hükümet bu olumlu girişimimizi pozitif bir şekilde değerlendirmeli."

Cizre'de sokağa çıkma yasağının yaklaşık 40. gününde kamuoyu, ilk kez bir evin bodrumunda ambulans bekleyen yaralılar olduğunu duymuştu.

Bunun ardından kaymakamlık, valilik nezdinde girişimler başlatılmıştı.

Ancak 12 gündür ambulanslar eve ulaşamıyor.

Hükümet ve HDP bu durumla ilgili birbirini suçluyor.

İlgili haberler