Davutoğlu: Halep'ten kaçan 60-70 bin kişi sınıra yürüyor

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Halep kentinde artan Rus hava operasyonları ile Suriye ordusunun ilerleyişi nedeniyle çok sayıda kişinin kamplardan çıkarak Türkiye sınırına yöneldiğini söyledi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Suriye Bağışçılar Konferansı'nda konuşan Davutoğlu, Halep çevresindeki kamplardan kaçan yaklaşık 60-70 bin kişinin Kilis'e doğru yöneldiğini ifade etti.

Davutoğlu, Suriye ordusunun Halep'in kuzeyinde devam eden operasyonlarının Cenevre'de başlayan ancak askıya alınan Suriye barış görüşmelerini de çıkmaza soktuğunu vurguladı.

Başbakan, "Cenevre görüşmeleri ilk aşamada bütün çabalarımıza rağmen umut vaad edici sonuçlar alamadı. Çünkü görüşmeler devam ederken rejim Lazkiye’de Halep’te saldırılarına devam etti" dedi.

Dün Suriye devlet televizyonu, Halep'in kuzeyinde düzenlenen operasyonlarla, muhalif grupların Türkiye'ye açılan son ikmal hattının kesildiğini duyurmuştu.

Davutoğlu, Suriyeli mültecilere yardım amacıyla toplanan konferansta krizin çözümü için iç savaşın temel nedenlerine bakılması gerektiğini de vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın savaş suçları işlediğini söyleyen Davutoğlu, "Esad’ın ya da IŞİD’in işlediği savaş suçları ikisinin arasında bir fark yok" dedi ve krizin çözümü için Esad'ın iktidardan gitmesi gerektiği yönündeki fikrini bir kez daha vurguladı.

Bayırbucak Türkmenleri Hatay'da

Davutoğlu, Rus hava desteğiyle ilerleyen Suriye ordusunun yoğun olarak Türkmenlerin yaşadığı Bayırbucak bölgesindeki operasyonları nedeniyle bölgeden kaçıp Türkiye'ye gelenlerin sayısının 10 bine ulaştığını da aktardı.

Hatay'ın Suriye sınırındaki Güveççi köyünde bir çadır kent kurulmuş durumda.

Türkiye'ye gelen mültecilerin bir kısmının ise Hatay'dan otobüslerle farklı illere gönderildiği ifade ediliyor.

İlgili haberler