ABD başkanlık seçiminde Demokratların yarışı: Clinton Sanders'a karşı

Telif hakkı Reuters

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olmak için yarışan Hillary Clinton ve Bernie Sanders canlı televizyon yayınında ilk kez iki aday adayı olarak karşı karşıya geldi ve politik farklılıklarını ortaya koyma fırsatı buldu.

Clinton rakibini "idealist" diye tanımlayıp icraata gelince zayıf kalacağını öne sürdü, Sanders ise Clinton'un gerçek bir değişim getiremeyeceğini çünkü yerleşik kurumlarla çok içli dışlı olduğunu söyledi.

New Hampshire'dan yapılan canlı yayın, Demokrat adayların adaylarının sayısı üçten ikiye indikten sonra yapılan ilk televizyon tartışması oldu.

Yarışa katılan üçüncü Demokrat isim olan Maryland eski valisi Martin O'Malley bu hafta Iowa'da yapılan ön seçimde çok geride kalarak yarıştan elenmişti.

TIKLAYIN - IOWA'DA ÖN SEÇİMLERİ HILLARY CLINTON VE TED CRUZ KAZANDI

Iowa yarışında Clinton, Sanders'in çok küçük bir farkla önüne geçmişti.

Politik farklılıklar

Yarışta sadece iki kişinin kalmasıyla aralarındaki politika farkları da daha açık ortaya çıktı.

Telif hakkı Getty

Eski Dışişleri Bakanı Clinton, Bernie Sanders'ın herkesin ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanması fikrinin maliyetinin çok yüksek olacağını ve uygulanamayacağını söyledi.

TIKLAYIN - BERNIE SANDERS: ABD'DE YÜKSELİŞTEKİ DEMOKRAT SOSYALİST

Clinton, rakibinin kendisini, kampanyasına yapılan bağışlar ve yaptığı konuşmalar için ödenen paralar yüzünden "Wall Street'in cebinde" diye nitelemesine de sert yanıtlar verdi.

Clinton, "Sizin ve kampanyanızın yürüttüğü bu kurnazca kara çalma girişimine de bir son verme zamanı geldi" diye konuştu.

Vermont Senatörü Bernie Sanders ise Clinton'a karşı en çok kullanılan suçlamalardan birini gündeme getirdi ve Irak savaşını desteklediğini hatırlattı.

Ama Clinton buna rakibinin dış politikadaki tecrübesizliğini vurgulayarak cevap verdi.

Başkan adaylığı yarışı önümüzdeki Salı günü New Hampshire eyaletindeki ön seçimle devam edecek.

New Hampshire ön seçimi için yapılan yoklamalarda komşu eyalet Vermont'un senatörü Sanders açık farkla önde görünüyor.

Obama'ya sığınmak

BBC yorumcusu Anthony Zurcher, her iki adayın da sıkıştıkları zaman hala Demokratlar arasında çok popüler bir imajı olan Barack Obama örneğine sığındıklarını söylüyor.

Telif hakkı AFP
Image caption Başkan Obama Demokrat seçmen nezdinde hala çok popüler

Tartışmanın başlarında Clinton, Wall Street ile ilişkisi konusu gündeme getirildiğinde Başkan Obama'nın da finans sektöründen bağışlar aldığını, ama yine de kapsamlı bir mali reform yapmayı başardığını söyledi.

Daha sonra Senatör Sanders, dış politika özellikle de İran'la ilişkileri normalleştirme vaadi konusunda rakibi tarafından sıkıştırılınca, bu konularda Obama ile aynı fikirde olduğunu söyledi ve Clinton'un 2008'de aynı şeyi savunduğu için Obama'yı "saf" olmakla suçladığını hatırlattı.

Kamuoyu yoklamalarına bakılırsa Demokrat seçmen her zaman olduğu gibi ekonominin gidişi konusuna dış politikadan çok daha büyük önem veriyor. Bu da Sanders kampını sevindirecek bir haber.

Ne zaman kesinleşecek?

Gerek Cumhuriyetçi gerek Demokrat partiler sonbaharda yapılacak başkanlık seçimleri için adaylarını resmen Temmuz ayında yapacakları parti kongresinde açıklayacaklar.

Telif hakkı Getty
Image caption Iowa'da Cumhuriyetçi Parti önseçim yarışından Ted Cruz önde çıktı

O zamana kadar bütün eyaletlerde ön seçim ve yoklamalar tamamlanacak ve yarış şekillenecek.

Şu ana kadar yarışta kalmayı başarak aday adayları Demokrat Parti'de Hillary Clinton ve Bernie Sanders, Cumhuriyetçi Parti'de ise Ted Cruz, Donald Trump ve Marco Rubio.

İlk ön seçim olan Iowa'da Cumhuriyetçi adaylar arasında Ted Cruz birinci çıkmış, onu Trump ve Rubio izlemişti.

İlgili haberler