Davutoğlu: Türkiye'den tek başına sorumluluk beklenmesin

Telif hakkı Reuters

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hiç kimsenin Türkiye'den mülteciler konusunda tek başına sorumluluk üstlenmesini bekleyemeyeceğini söyledi.

Ankara'da Almanya Başbakanı Angela Merkel'i ağırlayan Davutoğlu, ikili görüşme sonrası mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, "Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez" dedi.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez."

Türkiye'de 2 buçuk milyondan fazla Suriyeli olduğunu hatırlatan Davutoğlu, sınırda bekleyen 30 binden fazla kişiyi de gerektiğinde Türkiye'ye alacaklarını kaydetti.

Telif hakkı Reuters

İnsan kaçakçılığının her türünü "terörle eş bir suç" olarak gördüklerini vurgulayan Davutoğlu Merkel'e, mülteciler konusundaki duyarlılığı ve gösterdiği siyasi irade dolayısıyla teşekkür etti.

TIKLAYIN - 'EGE'DE İKİ MÜLTECİ FACİASINDA EN AZ 33 ÖLÜ'

'NATO da devrede olmalı'

Başbakan Davutoğlu mülteciler konusunda NATO'nun da devrede olması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu ayrıca Almanya ile yaklaşık 10 temel konuda birlikte hareket etme noktasında mutabakata vardıklarını belirtti.

Mutabakat kapsamında, Halep çevresinde sivillere yönelik hava saldırılarının son bulması için ortak diplomatik girişim başlatacak.

AFAD ile Almanya Teknik Yardım Grubu da Suriye sınırındaki sığınmacılar konusunda birlikte çalışacak.

Telif hakkı AP

Merkel: İşbirliği yapacağız

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise son birkaç günde Rusya'nın bombalı saldırıları sonrası on binlerce kişinin çektiği acıları görmenin kendilerini hem dehşete düşürdüğünü hem de şok ettiğini söyledi.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını eleştiren Merkel, bu ülkenin de onayladığı BM Güvenlik Konseyi kararının, Suriye'de sivillere saldırı düzenlenmemesi gerektiğini öngördüğünü hatırlattı.

Angela Merkel ayrıca insan kaçakçılarına karşı Türkiye ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Merkel, Avrupa Birliği'nin hazırladığı eylem planının da bu noktada Türkiye'yi yalnız bırakmamaya yönelik bir çalışma olduğunu vurguladı.

Birlik eylem planı kapsamında Türkiye'ye 3 milyar euro yardım yapacak.

İlgili haberler