Erdoğan'dan AB'ye: 'Mültecileri otobüsle göndeririz'

Telif hakkı www.tccb.gov.tr

Yunanca yayın yapan Brüksel merkezli Euro2day adlı haber sitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile yaptığı görüşmenin tutanak notları olduğunu iddia ettiği bir belgeyi yayımladı.

Belgede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Juncker ve Tusk'a, "Herhangi bir zamanda Yunanistan ve Bulgaristan'a kapıları açıp, mültecileri otobüslere bindirip göndeririz" dediği görülüyor.

Erdoğan, Juncker ve Tusk'la 16 Kasım'da G-20 Zirvesi sırasında Antalya'da görüşmüştü.

Haber sitesi Euro2day'deki belgeye göre, pazarlıklar sırasında Tusk, Erdoğan'a 5 Ekim'de vardıkları mutabakatı hatırlatıyor, nihai bir anlaşmaya varamamaları halinde, "dramatik" bir durumla karşı karşıya olacakları uyarısında bulunuyor.

Telif hakkı AP

Erdoğan'ın yanıtı ise "Bu durumda mültecilere ne yapacaksınız, onları öldürecek misiniz?" oluyor.

Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye'nin AB'nin parasına ihtiyacı olmadığını belirtiyor, "Eğer iki yıl için 3 milyar euro verecekseniz hiç konuşmayalım" diyor.

TIKLAYIN - 'TÜRKİYE'DEN TEK BAŞINA SORUMLULUK BEKLENMESİN'

'Bizimle dalga geçiyorusunuz'

Yine aynı belgeye göre görüşme sırasında Juncker, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nu yayımlamayı Erdoğan'ın talebi üzerine ertelediğini söylüyor.

Erdoğan ise bunun AKP’nin seçimi kazanmasına katkıda bulunmadığını belirtiyor ve ekliyor:

"Bu rapor zaten hakaret. Kim hazırladı bu raporu? Nasıl böyle bir raporla ortaya çıkarsınız? Bu gerçek Türkiye değil. Gerçeği duymak için bana gelip sormadınız. Türklerin çoğu bu gibi raporlar yüzünden AB üyesi olmak istemiyor."

Telif hakkı AP

Erdoğan (Eski Lüksemburg Başbakanı) Juncker'e Türkiye'nin AB üyeliği çabası ile ilgili olarak, "53 yıldır bekliyoruz. Bizimle dalga geçiyorsunuz" diyor, ona ülkesinin Türkiye'nin bir kasabası büyüklüğünde olduğunu, Türkiye ile Lüksemburg'u mukayese etmemesi çağrısında bulunuyor.

Juncker'in "Size prens gibi davranıyoruz" cümlesi ile ilgili olarak da şu yorumu yapıyor Erdoğan:

"Elbette öyle davranacaksınız! Ben bir 3. dünya ülkesini temsil etmiyorum."

Şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı'ndan ve Avrupa Birliği'nden, haberle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.