Cizre ve Sur'daki çatışmalarda iki asker hayatını kaybetti

Telif hakkı REUTERS

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Cizre ilçesiyle Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'ya yönelik devam eden operasyonlarda iki askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Genelkurmay açıklamasında, Cizre'de Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 7 PKK'lı ile bölgedeki askerler arasında çatışma çıktığı aktarıldı vebiri ağır, iki askerin yaralandığı belirtildi.

Yaralı askerlerin helikopterlerle hastaneye sevk edildiğini belirten Genelkurmay Başkanlığı, "Ancak hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen ağır yaralı silah arkadaşımız kurtarılamayarak saat 21.30’da şehit olmuştur" dedi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ise güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çatışma yaşandığı, çatışmada ağır yaralanan bir askerin hastanede hayatını kaybettiği ifade edildi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise Cizre'deki operasyonların sona yaklaştığını belirtti.

Ala: Resmi açıklamalara bakın

Telif hakkı Reuters

Cizre'de günlerdir bodrum katında yaralıların bulunduğu binalara operasyon yapıldığı ve çok sayıda kişinin öldüğü iddialarına yanıt veren Ala, "Resmi, doğru açıklamalara bakın. Dezenformasyonla başka türlü yönlendirmeli açıklamalara itibar etmeyin. Bunlar kirli bilgilerdir. Devlette kural bellidir. Kim ambulans istemişse, nereden istenmişse, gidebileceği yere kadar gitmiştir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Salı günü partisinin Meclis grup toplantısında Cizre'de bir katliam yaşandığını, hükümetinse konuyu geçiştirdiğini iddia ederek, "Kanaatimiz odur ki bodrumdaki insanların hepsi öldürüldü" demişti.

TRT pazar günü önce 'Cizre'de bir bodrum katındaki 60'a yakın terörist etkisiz hale getirildi' haberini son dakika olarak vermiş, Pazartesi günü ise Şırnak Valiliği ve Başbakan haberi yalanlayarak ölü sayısının 10 olduğu açıklamıştı.

Ancak bodrum katındakilerin akıbeti belirsiz.

Operasyonlar genişleyecek mi?

Ankara'da AKP Genel Merkezi önünde gazetecilerin sorularını yanıtylayan Efkan Ala, "Terör örgütüne yönelik operasyonların sürdüğü bölgede başka ilçelerde de operasyon hazırlığı var mı?" sorusuna ise "Nerede çukur, barikat varsa oraların temizleneceğini" ifade etti.

Cizre'ye 28 km uzaklıktaki Şırnak'ın İdil ilçesinde öğretmenlerin cep telefonlarına gelen kısa mesajlarla İstanbul, Erzurum ve Rize'deki seminerlere çağırılması ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edileceği endişesini yaratmıştı.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan İdil Belediye Başkanı Mehdi Aslan, Cizre ve Silopi'deki öğretmenlerin de sokağa çıkma yasağı öncesinde kısa mesajlarla ilçe dışına çıkarıldığını anımsatarak, "O mesajlar yasağın işaret fişeği olmuştu. Sonrasında da iki aydır devam eden yasak, göç, ölüm. Buradaki öğretmenlere de benzer mesaj gelince haliyle insanları panikletti" demişti.

İçişleri Bakanı ise "Oradan teröristler çıkar, o belediyeler oraları doldurur ve teslim olurlarsa o zaman bu temizlik harekatına ihtiyaç kalmaz. Onlar orada olduğu sürece, devlet oraya vaziyet edecek, çukurlar doldurulacak, bombalı tuzaklar kaldırılacak, bariyerler bertaraf edilecek" diye konuştu.

İlgili haberler