Cizre'deki ilk bodrumdan iki kişinin cesedi teşhis edildi

Telif hakkı AFP

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, günlerdir yaralıların bulunduğu belirtilen üç bodrumdan çıkarılan cesetlerden ikisinin teşhis edildiği bildirildi.

Bu bodrumlardaki yaralıların durumuyla ilgili farklı basın kurumların ve resmi yetkililer farklı açıklamalarda bulunuyor.

Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan ve 67 gün kesintisiz devam eden operasyonların sona erdiği açıklandı.

İlçede beşinci kez ilan edilmiş olan sokağa çıkma yasağı ise bir süre daha devam edecek.

İçişleri Bakanı Efkan Ala konuyla ilgili açıklamasında "Bugün öğle itibarıyla tamamen alandan bu meseleler bertaraf edilmiş yani teröristler ve alana hakimiyet kurulmuştur" dedi ekledi:

"Arama, tarama faaliyetlerinin devam edebilmesi için ve vatandaşlarımızın Cizre'ye girdiklerinde zarar gelmemesini sağlayıcı tedbirlerin tam olarak alınması için biraz daha sokağa çıkma yasağı devam edecek''.

Üç bodrum katıyla ilgili resmi açıklama yok

Bakan Ala Cizre'de yaralıların olduğu üç ev ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Dicle Haber Ajansı, Cudi Mahallesi'nde iki, Sur Mahallesi'nde bir bodrumda 149 kişinin olduğunu ve her üç bodrumdan şimdiye kadar 72 cenazenin çıkartıldığını iddia etti.

Bu bilgi henüz resmi veya bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Cudi Mahallesi Bostancı Sokak'ta bulunan ve ilk bodrum olarak bilinen yerde ölü ve yaralıların bulunduğu beliritiliyor.

DİHA'nın haberinde, Cudi Mahallesi Narin Sokak'ta ölü ve yaralıların bulunduğu ikinci bodrum katına operasyon düzenlendiği, operasyon ardından Salı günü 29 cenaze, Perşeme günü de 12 cenazenin bölgeden alınarak Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtildi.

Bodrumların bulunduğu bölgeye Cuma günü giden Cizre Belediyesi'ne ait cenaze araçlarının da, 31 cenazeyi Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırdığı aktarılıyor.

Sur Mahallesi'ndeki üçüncü bodruma da operasyon yapıldığı, bu operasyonda 22 kişi yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Telif hakkı .
Image caption Sultan Irmak'ın ağabeyi Cihan Irmak.

Bununla ilgili de resmi bir açıklama yapılmadı.

Perşembe günü Cudi Mahallesi'nden alınan 29 cenazenin, otopsi işlemleri için Urfa, Şırnak ve Batman'daki hastanelere sevk edildiği bildiriliyor.

Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne götürülen 8 cenazeden 2'sinin aileleri tarafından teşhis edildiği belirtiliyor.

Bu cenazelerin, Cudi Mahallesi'ndeki ilk bodrumda bulunan yaralılardan Sultan Irmak ve Fehmi Dinç'e ait olduğu aktarılıyor.

'Kardeşim YDGH'ye katılmıştı'

Sultan Irmak'ın ailesi, kızlarının cesedinin tanınmayacak derecede yanmış olduğunu açıkladı.

17 yaşındaki Irmak, Silvan Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Ağabeyi Cihan Irmak'ın BBC Türkçe'ye, kardeşinin, iki ay önce DEM-GENÇ'in (Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu ) Diyarbakır'da düzenlenen kongresinden sonra kalabalık bir öğrenci grubuyla birlikte Cizre'ye gittiğini ve orda YDGH'ye (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) katıldığını aktardı.

'Cesedi tanınmayacak haldeydi'

Cihan Irmak, ağabeyi ve annesinin cesedin teşhisi için Şanlıurfa'ya gittiğini söyledi ve şunları aktardı:

"Ağabeyimin söylediğine göre kız kardeşimin cesedi tanınmayacak derecede yanmış. Birkaç yıl önce sırtından ve bacağından ameliyat olmuş, sırtına platin takılmıştı. Ailem kardeşimi vücudundaki platinlerden teşhis edebilmiş. Sultan şarapnel parçalarından dolayı göğsünden ve sırtından yaralanmıştı. Yaralandığı zaman arkadaşları bizi aramıştı."

Telif hakkı AFP

Sultan Irmak'ın cenazesi Urfa'dan alınarak akşam saatlerinde Silcan'ın Bellibahçe köyünde toprağa verildi.

Teşhis edilen diğer cesedin, yine ilk bodruma yaralılar arasında yer alan ve basına yansıyan fotoğraflarda zafer işareti yaparken görülen Fehmi Dinç'e ait olduğu belirtiliyor.

HDP, Cizre için araştırma komisyonu kurulmasını istiyor

HDP (Halkların Demokratik Partisi) milletvekili Meral Danış Beştaş Cizre'de yaşanan olayların tüm boyutlarıyla araştırılması için 9 Şubat'ta mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

14 Aralık'tan beri 80 kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Beştaş, 23 Ocak'ta yaralıların durumuyla ilgili başlayan sorunun 5 Şubat'a kadar devam ettiği, İçişleri Bakanlığı nezdinde başlattıkları girişimlerin sonuç vermediğini belirtiyor.

7 Şubat akşam saatlerinde TRT Haber, Cizre'de bodrumlara düzenlenen operasyonlarda "60 kişinin etkisiz hale getirildiği" bildirmiş, daha sonra bu sayıyı değiştirmiş, ardından da haberi kaldırmıştı. Şırnak Valiliği ve ardından Genelkurmay Başkanlığı da operasyonlarda yaşamını yitirenlerin sayısının 10 olduğunu açıklamıştı.

Beştaş, "52 kişinin durumu grup başkanvekillerimiz aracılığı ile hükümete bildirilmiştir. TRT tarafından kamuoyuna yansıyan 60 kişinin öldüğüne dair bilgi ile birlikte bir durum değerlendirmesi yapıldığı vakit yaralı 52 kişinin de öldüğü yönündeki kuşkuları artırmaktadır" dedi.

8 Şubat'ta belediyeye ait 2 adet cenaze aracının söz konusu adrese gittiğini ve kolluk güçlerinin 30 adet cenaze torbası istediğini belirten Beştaş "bu cenazelerin TRT tarafından da duyurulan ölüm haberindeki kişilere ait olup olmadığı da müphemdir" değerlendirmesini yaptı.