Erdoğan'dan AB'ye mülteci krizi tepkisi: Alnımızda enayi yazmıyor

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin sınır kapılarını açarak mültecilerin Avrupa ülkelerine geçişine izin verilebileceğini ifade etti.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu'nda Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği 3 milyar euroluk ödemenin gelmediğine dikkat çekerek "Kusura bakmayın alnımızda enayı yazmıyor. Edirne'den insanları otobüslere bindirdik geri çevirdik. Bu 1 olur 2 olur. Kapıları açarız hadi hayırlı yolculuklar deriz" diye konuştu.

Halep'ten Türkiye sınırına gelen on binlerce mülteci için Birleşmiş Milletler'in (BM) Türkiye'ye yaptığı 'sınır kapılarını açın' çağrısını da sert biçimde eleştiren Erdoğan, "Ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun, senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye'ye, bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Ayıptır, ayıp" diyerek yanıt verdi.

Erdoğan, "Biz bir yere kadar 'sabır, sabır, sabır' ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılır" diye konuştu.

Çelik: Gurur duyulacak sözler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sözcüsü Ömer Çelik ise Yunan medyasında yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB yetkililerine "Mültecileri otobüslere doldurur Avrupa'ya göndeririz" dediği iddia edilen tutanaklar için "Orada sadece gurur duyulacak sözler var" dedi.

Ankara'daki AKP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Çelik, Euro2day haber sitesine sızdırıldığı iddia edilen tutanakların gerçek olup olmadığını teyit edecek noktada olmadığını ifade etti.

Ancak Çelik, "O metnin mevcut hali teyit edilse bile o tutanaklarda Cumhurbaşkanı’nın insani tutumunu gösteren, milletinin çıkarını gözeten bir tutum

Telif hakkı AFP Getty
Image caption 2015'in yaz aylarında Edirne üzerinden kara yoluyla Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilerin bir kısmı otobüslerle Türkiye'deki mülteci kamplarına götürülmüştü.

içerisinde olduğunu görüyoruz" ifadesini kullandı.

Belgede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Juncker ve Tusk'a, "Herhangi bir zamanda Yunanistan ve Bulgaristan'a kapıları açıp, mültecileri otobüslere bindirip göndeririz" dediği görülüyordu.

Yine aynı metinde Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin AB'nin parasına ihtiyacı olmadığını söylediği ve "Eğer iki yıl için 3 milyar euro verecekseniz hiç konuşmayalım" dediği belirtiliyordu.

İlgili haberler