Kuzey Kore, Güney'le 'acil görüşme hattı'nı kesiyor

Telif hakkı AFP
Image caption Kuzey Kore'nin uzun menzilli bir roketle uydu fırlatması da yaptığı son nükleer denemeler gibi tepki çekmişti.

Kuzey Kore'nin roket ve nükleer silah denemeleri ardından Kore yarımadasında tırmanan gerilime Kuzey'in Pyongyang ile Seul arasındaki 'acil iletişim' hatlarını kestiği açıklaması eklendi.

Kuzey Kore'nin bu açıklaması, Seul'un, iki Kore'nin ortaklaşa faaliyet gösterdiği Kaesong sanayi bölgesindeki çalışmalarını askıya almasını izliyor.

Güney Kore, Pyongyang'ın nükleer denemeler ve füze geliştirmekte kullandığı kaynağı kesmek için Kaesong sanayi bölgesindeki çalışmaları durduracağını duyurmuştu.

Kuzey Kore ise Güney Kore'nin bu tavrını 'savaş ilanı' olarak gördüğünü ve Kaesong'u 'askeri bölge' ilan ettiğini açıkladı.

Kuzey Kore, Kaesong'daki Güney Kore şirketlerinin mallarına el koyma tehdidinde de bulundu ve güneyli işçilerin yerel saatle 17:30'a kadar bölgeyi terketmelerini istedi.

Güney Kore şirketleri Seul'un çalışmaları askıya almasından sonra zaten bölgedeki yöneticilerini ve stoklarını geri çekmeye başlamışlardı.

Ancak tsi ile 10:30'a denk gelen bu süre dolmasına rağmen bazı Güney Koreli işçiler Associated Press ajansına hâlâ Kaesong'da olduklarını ve Güney Koreli yetkililerden talimat beklediklerini söylediler.

Telif hakkı Reuters
Image caption Kaesong sanayi bölgesinde 124 şirket çalışıyor.

İki ülkenin işbirliği yaptığı ender noktalardan biri olan Kaesong sanayi bölgesi, Kuzey Kore için önemli bir gelir kaynağı.

Kuzey Kore topraklarında askerden arındırılmış alan yakınlarında bulunan sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Güney Kore şirketleri çalışanlarına yılda yaklaşık 100 milyon dolar maaş ödüyor.

Kaesong sanayi bölgesinde yaklaşık 54 bin Kuzey Koreli çalışıyor.

Tehlikeli askeri durumlardan kaçınmayı amaçlayan acil görüşme hatlarından biri ordu ile diğeri de askerden arındrılmış Panmunjom bölgesindeki Birleşmiş Milletler komutanlığı ile görüşme imkanı sağlıyor.

Kuzey Kore 2013 yılında da Güney ile aralarındaki acil görüşme hatlarını kapatmış, ancak aralarındaki ilişkiler düzelince yeniden açmıştı.

İlgili haberler