Uluslararası güçler Suriye'de ateşkes üzerinde anlaştı

Telif hakkı AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) zirvesinde Suriye çapında bir hafta içinde devreye girecek bir ateşkes üzerinde anlaşıldığını söyledi.

Kerry, ateşkesin IŞİD ve Nusra Cephesi'ni kapsamayacağını belirtti.

Grubun tüm üyeleri anlaşma metnine imza attı.

TIKLAYIN - ERDOĞAN'DAN AB'YE TEPKİ: ALNIMIZDA ENAYİ YAZMIYOR

Anlaşmaya göre grubun tüm üyeleri, insani yardımın tedariki amacıyla, sahadaki güçlerin BM ile koordinasyon içinde çalışmaları için tüm nüfuzlarını kullanacak.

Anlaşmayı 'iddialı' olarak niteleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Elimizde sadece kağıda dökülmüş kelimeler var. Gelecek birkaç gün içerisindeyse sahada gelişmeler görmek istiyoruz" dedi.

BBC Diplomasi muhabiri Lyse Doucet,"İmzalanan ateşkes anlaşmasında büyük boşluklar var. Konuştuğumuz bazı diplomatlar anlaşmanın, üzerine yazıldığı kağıt kadar dahi değeri olmadığını söylüyor. Rusya'nın Halep'te bombaladığı ve 'terörist örgütler' olarak tanımladığı gruplar ateşkese dahil değil" diyor.

Uluslararası Suriye Destek Grubu üyeleri
ABD Fransa BAE Umman
Türkiye Almanya İran Arap Birliği
Rusya Ürdün Irak Avrupa Birliği
İngiltere Mısır Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler
Çin Lübnan Katar İslam İşbirliği Örgütü

Kerry, ülkelerin insani yardımın artırılması ve tedarikinin hızlanması konusunda da anlaşıldığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, insani yardım tedariğinin bu hafta başlayacağını ve ilk olarak en acil yerler olarak belirlenen Der Ez Zor, Fuaya, Kefraya, Şam’ın bazı kırsal bölgeleri, Madaya, Muhammediya ve Kafra Batna’ya gönderileceğini söyledi.

Lavrov: Rusya'nın hava operasyonları sürecek

Kerry, açıklamasını yaparken Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve BM Suriye Büyükelçisi Stefan de Mistura da yanında yer aldı.

Lavrov, Rus güçlerinin IŞİD ve Nusra Cephesi’ne yönelik hava saldırılarının süreceğini söyledi.

Kerry de Lavrov da Suriye yönetimi ve muahlifler arasındaki barış görüşmelerinin en yakın zamanda yeniden başlaması gerektiğini de belirtti.

Telif hakkı AFP
TIKLAYIN - YPG SURİYE'DE 'MENAG HAVA ÜSSÜNÜ ELE GEÇİRDİ'

Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleştirilen Cenevre görüşmeleri bu ayın başında başlamış, birkaç gün sonra sona ermişti.

Aynı dönemde Suriye, Rusya'nın hava desteğiyle Halep'in kuzeyinde büyük bir askeri operasyon başlattı.

Suriye ordusu bazı alanları silahlı muhaliflerden geri aldı.

Operasyon nedeniyle onbinlerce kişi kaçarak Türkiye sınırına yığıldı.

Suriye muhalefetinin sözcülerinden Salem El-Meslet BBC'ye, "Sahada eylem ve uygulama görürsek yakında Cenevre'de oluruz" dedi.