Rusya'nın Suriye'de ateşkes önerisine ABD temkinli yaklaşıyor

Telif hakkı AFP
Image caption Halep'teki çatışmalar 50 bin kişinin evini terketmesine yol açtı.

Rusya, Suriye'de ateşkesi görüşmeye hazır olduğunu, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenmesi planlanan 25 Şubat toplantısına kadar askıya alınan barış görüşmelerinin de daha erken başlayabileceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov Moskova'da yaptığı açıklamada "ateşkes yöntemlerini görüşmeye hazırız. Münih'te de bunu görüşeceğiz" dedi.

Gatilov, barış görüşmelerinin daha erken başlamasının da mümkün olduğunu kaydetti.

Ancak Suriyeli muhalif gruplar, Suriye ordusunun harekatıyla Rus hava operasyonları durdurulmadan Münih'teki görüşmelere katılmayacaklarını belirtmişlerdi.

Kerry ve Lavrov bugün görüşüyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergei Lavrov, bugün Münih'te 17 ülkeden oluşan temas grubunun toplantısına katılacak.

ABD yetkilileri Rusya'nın Suriye'de 1 Mart'ta ateşkes ilan edilmesini önerdiğini bildiriyorlar.

Ancak Associated Press ajansının haberine göre, ABD, Rusya'nın ateşkesi Mart'ta isteyerek, özellikle Halep çevresindeki kazanımları artırmak adına zaman kazanmaya çalıştığını düşünüyor.

Ajans, ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Rusya'nın önerisinin kabul edilemeyeceğini, çünkü ateşkes başlayana kadar Suriye'nin güneyi ve kuzeyindeki muhalif güçlerin ağır kayıplar verebileceklerini söyledi.

Aynı yetkili, ABD'nin ateşkesin derhal ilan edilmesinden ve Suriye'de sivillerin mahsur kaldığı alanlara insani yardım gönderilmesine izin verilmesinden yana olduğunu bildirdi.

Suriye'de şimdiye kadar 260 bin kişinin ölümüne yol açan beş yıllık iç savaşın sona erdirilmesi için bu ayın başlarında Cenevre'de yapılan görüşmeler 25 Şubat'a kadar askıya alınmıştı.

Telif hakkı EPA
Image caption Suriye'nin kuzeyinde Babül Selam sınır kapısı yakınlarında bir binada toplanan göçmenler yiyecek bekliyor.

Münih'teki görüşmeler ise Suriye'deki insani durumun daha da kötüleştiği bir döneme rastlıyor.

Halep'teki çatışmaların tırmanışa geçmesinden sonra yaklaşık 50 bin kişinin evlerini terketmek zorunda kaldığına dikkat çeken Uluslararası Kızılhaç Komitesi, yardım yollarının kapandığını ve sivillerin "büyük bir baskı altında olduklarını" bildirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı'na atfen verilen haberlerde ise Rus uçaklarının Suriye'ye geçen hafta 510 sorti yaptıkları belirtildi.

Rusya saldırılarda 'terörist' diye nitelediği grupları hedef aldığını söylüyor.

Batılı güçler ise Rus saldırılarını, Suriye hükümeti ile çarpışan muhaliflere karşı olduğu gerekçesiyle eleştiriyor.

İlgili haberler