Suriyeli Kürtler Rusya'da temsilcilik açtı

Telif hakkı REUTERS

Türkiye ile ABD arasında yaşanan PYD (Demokratik Birlik Partisi) tartışması sürerken, Suriye'nin kuzeyinde, PYD'nin öncülüğünde fiili olarak kurulduğu ilan edilen 'özerk yönetim' Rusya'da temsilcilik açtı.

Temsilcilik, başkent Moskova'nın güneydoğusundaki bir mahallede açıldı.

Bu, Suriyeli Kürtlerin, geçen yıl Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde açtıkları temsilcilikten sonra açtıkları ikinci yabancı temsilcilik.

Tıklayın - ABD: PKK ile YPG arasında fark var

Kürt Sivil Toplum Kuruluşları Uluslararası Birliği Başkanı Merab Şamoyev açılışta yaptığı konuşmada, "Bu, Kürt halkı için tarihi bir an" dedi ve açılışın Suriyeli Kürtler için "büyük bir siyasi adım" olduğunu söyledi.

Şamoyev, "Rusya, Orta Doğu'da büyük ve önemli bir oyucu. Aslında Rusya sadece oyuncu değil, senaryoyu da yazmaktadır" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı katılmadı

PYD Suriye krizine siyasi çözüm arayışı kapsamında BM öncülüğünde gerçekleştirilen Cenevre görüşmelerine dâhil edilmemişti.

Türkiye PYD'nin Cenevre görüşmelerine dâhil edilmesi halinde görüşmelerden çekileceği uyarısında bulunmuştu.

Türkiye PYD ve silahlı kanadı YPG'yi (Halk Savunma Birlikleri), 'terörist' örgüt olmakla suçluyor.

Rusya ise PYD'nin görüşmelere katılımını savunuyor.

Bu açılışın 'özerk yönetim' açısından önemli bir adım olduğu düşünülüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova'daki temsilciliğin açılışına katılım göstermedi, ve bakanlık yetkilileri, Kürtlerin çıkarlarının Suriye ve Irak'tan diplomatlar tarafından temsil edileceğini söyledi.

Telif hakkı EPA

25 Şubat'ta durdurulan Cenevre görüşmelerin ne zaman yeniden başlayacağı, PYD'nin davet edilip edilmeyeceği belirsiz.

TIKLAYIN - Erdoğan'dan ABD'ye 'PYD' tepkisi: Bu nasıl ortaklık?

2013'ün yaz aylarında PYD'nin öncülük yaptığı süreçte Suriyeli Kürtler, ülkenin Rojava olarak adlandırdıkları kuzey bölümünde fiili olarak kendi yönetimlerini kurmaya başlamıştı.

İlerleyen dönemde bu alanda, PYD'nin askeri kanadı YPG ile IŞİD başta olmak üzere cihatçı gruplarla yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

IŞİD'in Eylül 2014'te başlattığı Kobane saldırısı döneminde üst düzeye çıkan çatışmalar karşısında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, bu alanda hava operasyonlarına başlamıştı.

ABD ile Türkiye arasında PYD gerilimi

Bu arada Türkiye ile ABD arasındaki PYD tartışması sürüyor.

Telif hakkı AFP Getty

Erdoğan, ABD yetkililerinin "PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" açıklamalarına şu sözlerle tepki göstermişti:

"Ey Amerika! Size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz?''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Erdoğan'ın sözlerinin hatırlatılması üzerine "Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. PKK'nın terör örgütü olduğu konusunda biz çok açık olduk. Ancak biz PKK ile YPG arasında bir bağ görmüyoruz" dedi.

Sözcü yardımcısı Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ve bu konudaki görüşmelerin süreceğini belirtti.