Altı yıl işe gitmeden maaş alan memur yeni fark edildi

Telif hakkı MANUEL VAZQUEZ

İspanya'da bir devlet memurunun en az altı yıl boyunca işe gitmediği yeni anlaşıldı.

İspanya'nın Cadiz kentinde yerel yönetime ait sular idaresinde çalışan Joaquin Garcia'nın devamsızlığı, 20. yıl hizmet ödülüne layık görülmesi üzerine anlaşıldı.

69 yaşındaki memura devamsızlık nedeniyle bir yıllık net maaşı tutarında, yani 27 bin euro para cezası verildi. TIKLAYIN: İŞİ ASMAK İÇİN EN İYİ BAHANELER

Bunun, yasaların izin verdiği en yüksek miktar olduğu kaydediliyor.

Cadiz kentinin belediye başkan yardımcısı Jorge Blas Fernandez, El Mundo gazetesine yaptığı açıklamada Garcia'nın belediye binasında bir ofisi olduğunu ancak memurun yıllardır işte görülmediğini söyledi.

"Biz onu sular idaresinin denetlediğini düşünüyorduk ama öyle değilmiş" dedi.

Fernandez "20 yıllık hizmetini ödüllendirmek için plaket vermek istediğimizde işe gelmediğini öğrendik" diye konuştu.

Garcia'nın sular idaresindeki ofisinin, müdürün tam karşısında olduğu ve müdürün de Garcia'yı birkaç yıldır görmediği ortaya çıktı. TIKLAYIN: SABAH ERKEN KALKMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yıllık brüt 37 bin euro tutarındaki maaşını almayı sürdüren ancak işe gitmeyen Garcia şimdi temyize hazırlanıyor.

Felsefe uzmanı oldu

Yakınları, İspanyol basınının "hayalet memur" adını taktığı Garcia'nın aslında her gün birkaç saat işe gittiğini savunuyor.

Suçlamaları reddeden Garcia ise ailesinin siyasi görüşleri nedeniyle sular idaresine sürgün edildiğini, orada yapacak hiçbir iş bulamadığını söyledi.

Garcia bakmak zorunda olduğu bir ailesi bulunduğu ve başka iş bulmayacağını düşündüğü için durumu üstlerine bildirmediğini de ekledi.

Garcia devamsızlık yaptığı yıllarda yoğun olarak felsefe okuduğunu ve "filozof Spinoza'nın eserleri konusunda uzman olduğunu" da savundu.

Garcia emekli olduğu için işinden atılmadı.

İlgili haberler