Putin hakkında 'yolsuzluk davası girişimine ret'

Telif hakkı AP

Rusya’da muhalif bir blog yazarının Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında 'damadına çıkar sağlamak' iddiasıyla dava açılması için hazırladığı dilekçe mahkeme tarafından reddedildi.

Kremlin suç duyurusundan haberdar olmadığını açıkladı.

Moskova’da düzenlenen muhalif gösterilerde ön saflarda yer alan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı yöneticisi Aleksey Navalnıy şikayet dilekçesinde, Putin’in küçük kızı Katerina Tihanova’nın eşi olduğu iddia edilen iş adamı Kirill Şamalov’a devlet kaynaklarından, piyasa koşullarının çok altında bir faizle 1.75 milyar dolarlık kredi verildiğini öne sürdü.

Ancak devlet başkanlarına karşı adli mahkemelerde dava açılamayacağı ve bunun kamuoyu yaratmaya yönelik bir girişim olduğu belirtiliyor.

Moskova’daki mahkeme, Navalnıy tarafından verilen dava dilekçesini “yetkisizlik” nedeniye geri çevirerek dava talebini incelemeyi reddetti.

'Devlet fonundan kredi'

Navalnıy’a göre bu kaynak, Rusya’nın ekonomik kriz dönemlerinde kullanılmak üzere oluşturulan, devlete ait Ulusal Refah Fonu’ndan sağlandı.

Avukat olan muhalif aktivist Navalnıy, Şamalov’un çoğunluk hisselerine sahip olduğu Sibur adlı petrokimya şirketine, Putin’in onayı ile kredinin verildiğini, bunun yolsuzlukla mücadele yasasına göre nüfuz kullanımı suçu olduğunu savunuyor.

Putin’in basın sözcüsü Dimitri Peskov, şikayet dilekçesinden haberleri olmadığını söyledi.

Duma Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Milletvekili İrina Yarovaya da, Navalnıy’nın benzer “gürültülü” davalar açarak bunları kaybettiğini, anayasal koruma altındaki devlet başkanına karşı böyle bir davanın mümkün olmadığını vurguluyor. Yarovaya “Ortada Rusya’ya karşı bir provokasyon var” diyor.

Rusya’da son yıllarda iktidara yakın bazı siyasetçiler ve bürokratlar hakkındaki yolsuzluk iddialarını ortaya atarak ünlenen Navalnıy, son olarak geçen Aralık’ta Federal Başsavcı Yuri Çayka ve ailesiyle ilgili büyük çaplı yolsuzluk iddialarını gündeme getirmişti. Kremlin iddiaları reddetmişti.

39 yaşındaki Navalnıy, bir yandan yolsuzlukla mücadelede önde gelen isim olurken, diğer yandan benzer bir davada yolsuzlukla suçlanarak ceza almış, hakkındaki hapis kararının uygulaması ertelenmişti.

Liberal muhalefetin vitrindeki isimlerinden Navalnıy, hakkındaki iddiaları ve mahkumiyet kararını “siyasi” olarak nitelemişti.

İlgili haberler