Çavuşoğlu: S. Arabistan ile kara operasyona girebiliriz

Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik üssünde Suudi uçaklarının konuşlanacağını belirterek, 'DAEŞ'le mücadele için sonuç odaklı bir strateji olması halinde, Suudi Arabistan'la birlikte kara operasyonuna girebileceklerini' söyledi.

Almanya'nın Münih kentinde Suriye'deki savaş ve Avrupa'nın güvenlik tedbirlerinin görüşüldüğü güvenlik konferansından sonra Yeni Şafak gazetesinin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Geldiler, keşif çalışması yaptılar. Kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. Asker de gönderecekler" diye konuştu.

IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan'ın başından beri kara operasyonundan yana olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Tüm koalisyon toplantılarında biz 'DAEŞ'le mücadele edeceksek böyle kapsamlı bir strateji, sonuç odaklı strateji olması lazım' diyoruz" dedi.

Gazeteye göre "Kara operasyonu da olması lazım" diyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Böyle bir strateji olursa 'Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz' dedik. Millet diyor ya 'DAEŞ ile mücadelede Türkiye isteksiz' diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye'ye uçak da gönderiyor, İncirlik'e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. 'Gerekirse asker de gönderebilirim' dedi. Bu Suudi Arabistan'ın Suriye'deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi."

"65 ülkenin havadan karadan DAEŞ'i temizlemesi gerektiğini" söyleyen Çavuşoğlu, "Böyle olursa Rusya'nın 'DAEŞ mi Esad mı' gibi 'Daha iyi şeytanı seçin' deme durumuna da gelinmez" diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan askerleri Türkiye sınırından Suriye'ye girer mi?" sorusuna ise “Bu bir temenni, planlanmış bir şey değil. Suudi Arabistan uçak gönderiyor, 'gerektiği zaman kara operasyonu için asker de gönderebilirim' diyor" cevabını verdi.