Cizre sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını bekliyor

Telif hakkı Getty

Cizre'de güvenlik güçlerinin operasyonlarının 11 Şubat tarihinde bittiği açıklandı, ilçede sokağa çıkma yasağı ise sürüyor.

TIKLAYIN: HDP'DEN BM'YE CİZRE ÇAĞRISI

Ancak yasağın yakında kalkabileceğine ilişkin işaretler de var.

İlçede milli eğitim müdürlüğünün de aralarında bulunduğu bazı resmi kurumlardan çalışanlara salı günü sabah saatlerinde işbaşında olmaları çağrısı gönderildiği anlaşılıyor.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, dün Cizre'yle ilgili yaptığı açıklamada "Şu anda bir ilçede kısmen, iki ilçede tamamen sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır" dedi, 'çukurların kapatılması, bomba düzeneklerinin imhasının devam ettiğini' söyledi.

Cizre'den kaynaklar, güvenlik güçlerinin bir kısmının operasyon düzenlenen mahallelerden çekildiklerini, ancak halkın sokağa çıkmasına henüz izin verilmediğini aktarıyor.

'140 cenaze var, 120'si teşhis edilemez durumda'

Cizre ilçe merkezinden telefonla BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, "140'a yakın cenaze var, bunların 120'sinden fazlası henüz teşhis edilebilir değil. Cenazeler büyük oranda yanmış, bozulmaya başlamış" dedi.

Cizre'de 22 Ocak'ta vurulan ve hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybeden Cihan Karaman'ın babası da oğlunun cenazesini henüz alamadı.

Cihan Karaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) hastaneye kaldırılması için tedbir kararı aldığı yaralılar arasındaydı.

Sabah saatlerinde telefonla ulaştığımız Latif Karaman oğlunun cenazesini tespit edebilmek için yola çıktığını belirterek, "Bismil'deyim, Urfa'ya geçeceğim. Oraya götürülen cenazelerden bazıları teşhis edilebiliyormuş, teşhise gideceğim" dedi.

Karaman, Cizre'deki duruma ilişkin de "Hâlâ bir şey yok. Aynı vahşet devam ediyor. Cenazelerin çoğu yakılmış, tanınmayacak halde. Urfa, Mardin, Antep, Silopi'ye götürmüşler cenazeleri. Çoğu teşhis edilebilecek gibi değil" dedi.

Karaman, Cizre'de evlerin yakıldığını belirtip "Evleri yakmaya devam ediyorlar, geri kalan evleri de ateşe vermişler. Şehir şu an toz duman içinde" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

'Para cezası kesiliyor'

HDP Şırnak milletvekili Sarıyıldız da cenazeleri teslim almak ve çocukları hakkında bilgi almak isteyen ailelerin de Cizre merkezinde güvenlik güçlerinin engeline takıldıklarını söylüyor.

Sarıyıldız, "İlçe merkezinde aileler bize ulaşmaya çalışıyor fakat belediye binası etrafında gazlı müdahale oluyor ya da para cezası kesiliyor" dedi.

Sarıyıldız ve Cizre'den yerel kaynaklar, sokağa çıkma yasağını delen ailelere de kesilen cezanın 219 TL olduğunu söylüyor.

Cizre'de yasağın devam ettiği bölgelerdeki birkaç marketin sabah 8 ile 12 arasında açık kalmasına izin verildiği ancak bu marketlere gitmek için çıkanlara da para cezası kesildiği bildiriliyor.

Bazı memurlara 'salı günü işbaşı' mesajı

Yasak nedeniyle birkaç haber ajansı dışında gazetecilerin ilçeye alınmadığı Cizre'de, operasyon bölgesindeki okulların idarecilerine 'zarar tespiti yapılması amacıyla Salı günü iş başı yapmaları' için cep telefonu mesajı gittiği bildirildi.

Bir Cizreli "Milli Eğitim tarafından bazı okul idarecilerine mesaj gönderildi. Salı günü okullarda zarar tespiti yapılması amacıyla gönderilen bir mesajdı. Eğitime tekrar başlanacağı yönünde bir mesaj değil" dedi.

Benzer bir mesajın İş-Kur dahil farklı kurumlara da gittiği bildiriliyor.

Aralık ayı sonunda Cizre ve Silopi'de görev yapan öğretmenlere 'hizmet içi eğitime alındıkları' mesajı gönderilmiş, çoğu öğretmen bölgeyi terk etmişti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ayrıca, Silopi'de de sokağa çıkma yasağının TSİ 18.00 ile sabah 05.00 arasında devam ettiğini söyledi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonlar içinse "Orada da yakında olumlu neticeler alacağız ve bitecek" dedi.

İlgili haberler