Kurtulmuş: Saldırıda 28 kişi hayatını kaybetti

Telif hakkı AFP

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Ankara'da akşam saatlerinde meydana gelen patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kurtulmuş "Saldırıda hayatını kaybedenler arasında askerlerin yanında sivillerin olduğuna da tahmin ediyoruz. 61 vatandaşımız yaralı" dedi.

Saldırıyı gerçekleştirenlere dair bilgi olmadığını belirten Kurtulmuş, "Saldırının çok iyi planlanarak yapıldığını söyleyebilirim. Saldırıların bağlantılarını ortaya çıkaracak güce sahibiz" diye konuştu.

Mesai çıkış saatine denk gelen patlamanın yapıldığı yer Genelkurmay Başkanlığı'na yaklaşık 300 metre, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyor.

Kurtulmuş olayla ilgili olarak 7 kişilik bir savcılar heyetinin soruşturmaya başladığını belirtti.

Kurtulmuş şöyle konuştu:

"Saldırı sadece askeri personelimize değil milletimizin tamamına yapılmış alçakça, şerefsizce bir saldırıdır. Olayın arkasında kimler varsa, kimlerin desteği varsa hepsini ortaya çıkaracağız. Türkiye'ye kimse terör örgütleri üzerinden ayar vermeye kalkmasın."

Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, olayın hemen ardından yaptığı açıklamada patlamaya 'bomba yüklü bir aracın' neden olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, 'TSK personelini hedef alan alçakça ve kalleşçe bir terör saldırısı' olarak nitelediği olayın TSİ 18:31'de TSK personelini taşıyan servis araçları İnönü Bulvarı üzerindeki kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri sırada meydana geldiğini duyurdu.

'Kayıplara yenilerinin eklenmesi sabrımızı zorluyor"

Ankara'daki saldırı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yazılı bir açıklama yapıldı.

"Türkiye’nin, terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır" denilen açıklamada, Türkiye'nin "bu saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelesini, her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceği" belirtildi.

Açıklama şöyle devam ediyor:

"Birliğimize, beraberliğimize, geleceğimize yönelik olarak, sınırlarımız dışında ve içinde gerçekleşen saldırılara misliyle karşılık verme konusundaki kararlılığımız, bu tür eylemlerle daha da güçlenmektedir.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avrupa Birliği liderler zirvesi için cuma günü yapmayı planladığı Brüksel ziyaretinin iptal edildiği bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yarın yapacağı Azerbaycan ziyaretini erteledi.

Facebook Ankara için 'Güvendeyim' butonunu devreye soktu

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, saldırı sonrasında Ankara'daki kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmeleri için Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

Facebook benzer uygulamaları Paris saldırıları sonrasında da uygulamaya koymuştu.

Bu buton sayesinde acil bir durumun meydana geldiği yerde bulunan kullanıcılar, Facebook'taki arkadaşlarına güvende olduklarını bildirmiş oluyorlar.

Facebook'un bu uygulamayı Ekim ayında Ankara Garı önünde yapılan saldırı sonrası uygulamaya sokmaması eleştirilere neden olmuştu.

AKP Sözcüsü: Lanetliyoruz

Telif hakkı AFP

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, patlamayı 'alçakça bir terör saldırısı' olarak niteleyerek, ''Lanetliyoruz bu saldırıyı. Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bölgelerden birinde bu saldırının gerçekleşmesi terörün alçaklığını ve hainliğini bir kere daha gösteriyor'' dedi.

Demirtaş: Acımasız saldırı, kınıyorum

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "Ankara'daki acımasız saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum" dedi.

CHP ve MHP'den kınama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olayın ardından yaptığı açıklamada, ''Ülke bu acıları haketmiyor. Ankara'daki hain saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, ''Bu olağanüstü durum açıkça düşmanlık ve barbarlıktır. Kim ne yaparsa yapsın, aziz milletimiz teröre boyun eğmeyecek, teslim olmayacaktır. Hiçbir cani, hiçbir katil, hiçbir terör örgütü ve bunları himaye eden yerli ve yabancı işbirlikçiler amaçlarına ulaşamayacaklardır'' dedi.