Dilek Doğan davasında izleyici ve avukatlara engel

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İstanbul Sarıyer'de 18 Ekim'de evinde arama yapan polisin silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın öldürülmesiyle ilgili dava başladı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki büyük salondaki duruşmaya, tutuksuz sanık polis Y.M ile şikayetçiler Dilek Doğan'ın ailesinin yanısıra Berkin Elvan'in annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, CHP'li milletvekilleri Selina Doğan, Gamze Akkuş İlgezdi, İlhan Cihaner, Hilmi Yarayıcı, Ali Haydar Hakverdi, Barış Yarkadaş ile HDP milletvekili Huda Kaya ve çok sayıda izleyici katıldı.

Dilek Doğan'ın ailesini 100'ün üzerinde avukat temsil etti. Duruşma salonun içinde de sivil polisler güvenlik önlemi aldı. Ayakta kalan bazı avukatlar da kendileri için ayrılan bölümde polislerin oturmasına tepki gösterdi.

Sanık polis salona alınınca "Dileğim, yavrum, annem" diye ağlayan Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan yanındakilerce teskin edildi. Salon içinden de bir izleyici, "Senin çocukların yok mu? Nasıl vurursun" diye bağırdı.

Sanık Y.M.'nin kimlik tespitinin ardından duruşma savcısı iddianameyi okumaya başladı.

İzlemeye gelenlere biber gazı ve gözaltı

Öte yandan duruşma öncesi polisin adliye önündeki topluluğa biber gazı ve tazyikli su sıktığı olayda 22 kişi de gözaltına alındı.

Davayı izlemek için gelenler, adliye binasına alınmadı ve sadece ailenin duruşmayı izleyeceği söylendi.

Dağılmayan izleyicilerin önüne barikat kuran polis daha sonra biber gazı ve boyalı mermi atarak grubu dağıtmaya çalıştı.

Üzerlerine TOMA'dan tazyikli su sıkılan gruptan 22 kişi de gözaltına alındı.

Avukatlara engel

Dava başlamadan önce İstanbul 12. Ağır Ceza Mahmekesi'nin bulunduğu koridorda da olaylar yaşandı.

Koridorda, özel güvenlik görevlileriyle davaya katılmak isteyen avukatlar ve izleyiciler arasında tartışma çıktı. Gerginlik duruşma salonuna da yansıdı. Avukat Ömer Kavili içeri girerek mahkeme başkanına, "Davaya katılmak isteyen meslektaşlarımız polis tarafından tartaklanıyor, içeri alınmıyor, sizin bir talimatiniz mı var?" diye sordu.

Diğer avukatların da buna tepki göstermesi üzerine başkan salonun boşaltılmasını istedi. Buna rağmen avukatlar dışarı çıkmadı.

Daha sonra Mahkeme Başkanı avukatların alınmaması yönünde talimatı olmadığını belirterek mübaşire avukatların alınması için talimat verdi. Bu sırada bir avukat duruşmanın büyük salona alınmasını talep etti. Heyet bu talebi kabul etti. Ancak büyük salonun bulunduğu koridorda da tartışmalar devam etti.

CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi bariyerin önüne gelerek içeri girmek istedi. Ancak güvenlik, "Kimliğinizi görebilir miyim?" dedi. Milletvekili Haydar da kimlik göstermeyeceğini söylemesi üzerine tartışma çıktı.

İlgili haberler