Davutoğlu: Ankara saldırısını PKK ile YPG yaptı

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün gece Ankara'da yaşanan bombalı saldırının PKK ile YPG tarafından ortaklaşa düzenlendiğini söyledi.

İnönü Caddesi'nde askeri servis araçlarına yapılan saldırıda 28 kişi ölmüş, 61 kişi de yaralanmıştı.

Başbakan, Genelkurmay Başkanı'nı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada ''Şu anda olayın failleri konusu, tümüyle aydınlatılmış durumdadır. Bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü üyeleri ve YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

Başbakan sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kişi PKK ve YPG mensubu bir kişidir. Saldırının YPG irtibatı ortaya çıktı. Kişi, 1992 Amude doğumlu Salih Neccar adlı kişidir. Saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. YPG irtibatları kesindir."

Davutoğlu dünyaya da tam destek çağrısı yaparak "YPG'yi sanki demokratik bir unsur gibi masaya davet etmek isteyen örgütlere de buradan, bu terör saldırısı sonrası bir kez daha sesleniyorum. Nasıl El Kaide masaya oturamazsa, nasıl DEAŞ masaya oturamazsa, terör örgütü olan YPG de masaya oturamaz. Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar." dedi.

Telif hakkı AP

Başbakan, Türkiye dışında sorumluların kaynağı olan unsurlara karşı da mukabelede bulunabileceklerini ifade etti.

Davutoğlu saldırıda hayatını yitirenlerin isimlerini de ailelerin hassasiyeti nedeniyle yazılı olarak açıklayacaklarını belirtti.

TIKLAYIN - GUARDIAN: ŞÜPHELER PKK ÜZERİNDE ODAKLANACAK

TSK hafta sonunda Suriye'nin Azez bölgesinde ilerleyen YPG güçlerini vurmaya başlamış, BM Ankara'yı uluslararası hukuka uymaya çağırmıştı.

YPG'yi IŞİD'e karşı savaşlarında önemli bir yerel müttefik olarak gören ABD ve Rusya'nın, bu örgütün de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne mühimmat yardımı yaptığı biliniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün gece yaptığı yazılı açıklamada "Saldırılara misliyle karşılık verilecek" demişti.

Açıklamada "Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir" ifadeleri yer aldı.

Telif hakkı EPA

Genelkurmay Başkanlığı ise Ankara'daki saldırının ardından dün gece Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine hava operasyonu düzenlendiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı, operasyonların düzenlendiği Haftanin bölgesinde, aralarında PKK'nın üst düzey isimlerinin de bulunduğu 60 ila 70 kişilik bir grubun tespit edildiğini belirtti.

3 partiden ortak bildiri

Ankara saldırısının ardından Meclis'te grubu bulunan partilerden AKP, CHP ve MHP ortak bir bildiri yayınlayarak saldırıyı kınadı.

Bildiride, "Ülkemiz bugün vahim bir terör saldırısı ile daha karşı karşıya kalmıştır. Birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz" deniyor.

HDP ise bildiriyi imzalamadı. Partinin grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP'nin bildiriye imza atmamasına tepki gösteren milletvekillerine yanıt verdi ve "Burada öyle bir tablo ortaya çıktı ki, sanki bu menfur saldırıyı üç siyasi parti kınamış da bir siyasi parti kınamamış şeklinde, siyasi etiğe uymayan bir durum maalesef yaşandı" dedi.

Telif hakkı AFP

Baluken bildiri metninde sadece Ankara saldırısının değil, Diyarbakır, Suruç, Ankara Garı ve Sultanahmet'teki saldırıların da yer alması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Baluken ayrıca, "Bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarında kimden gelirse gelsin yaşanan bütün sivil can kayıplarıyla ilgili ifadelerin yer alması gerektiğini ifade ettik. Bu menfur saldırı ile ilgili net tutumu ifade ettik" diyerek, Ankara saldırısını kınadıklarını belirtti.

Lice'de patlama

Bu arada Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bu sabah askeri konvoyun geçişi sırasında bir patlama oldu.

Doğan Haber Ajansı (DHA) konvoy Diyarbakır – Bingöl karayolunda ilerlerken yola döşenen mayının uzaktan kumanda ile patlatıldığını aktardı.

Patlamada bazı askerlerin yaralandığı, bölgeye ambulansların sevk edildiği belirtiliyor.

İlgili haberler