Polonya: Eski Devlet Başkanı Walesa muhbir miydi?

Telif hakkı AP

Polonya Tarih Kurumu yeni ele geçen bazı belgelerin eski Devlet Başkanı ve Dayanışma Sendikası lideri Leh Walesa'nın bir dönem muhbirlik yaptığına kanıt olabileceğini söylüyor.

Sözü geçen belgeler bu hafta başında eski komünist yönetim döneminin İçişleri Bakanı General Çeslaw Kisçak'ın evinde bulundu.

Ulusal Tarih Kurumu Başkanı Lukaş Kaminski, belgelerin gerçek gibi göründüğünü söyledi.

Daha önce de 1970'li yıllarda komünist rejime muhbirlik yaptığı iddiaları gündeme gelen Walesa bu iddiaları reddetmişti.

Polonya radyosunun haberine göre Walesa, bu yeni belgelerin kendisi aleyhine kanıt olamayacağını söyledi.

Belgelerde ne var?

Tarih Kurumu Başkanı Lukaş Kaminski, 279 sayfalık belgelerin tam bir analizinin henüz yapılmadığını, yapıldığında sonuçların kamuoyuna açıklanacağını söylüyor.

Kaminski 1970 ile 1976 arasını kapsayan belgelerde Walesa hakkında neler bulunduğuna dair şunları söyledi:

"Kişisel dosya içinde bir zarf ve bu zarfın içinde el yazısıyla 'Leh Walesa-Bolek' imzalı, polisle işbirliği yapmayı kabul ettiğine dair bir mektup var."

Telif hakkı Reuters

Tarih kurumu başkanı, bu dosyada yine 'Bolek' rumuzuyla çalışan bir muhbir tarafından yollanmış raporlar, polis tarafından onunla yapılan toplantılarda alınmış notlar ve Bolek adına imzalanmış bazı makbuzlar da bulunduğunu söylüyor.

1980 yılında Polonya'da tersane işçilerini temsil eden Dayanışma Sendikası'nın liderliğine seçilen Leh Walesa, 89'da rejimin devrilmesine kadar varan süreçte bir dizi kitlesel greve öncülük etmiş, 1990 yılında ise devlet başkanlığına seçilmişti.

Walesa hakkında daha önce de dile getirilen bu iddiaları, 2008 yılında BBC'ye verdiği bir mülakatta şiddetle reddetmiş ve şöyle demişti:

"Böyle bir şey asla olmadı. Gizli polis teşkilatının ne yazıp ne yazmadığını ben kontrol edemem. Benim hiç kimseyle işbirliği yapmayı kabul ettiğime dair bir imzamı bulamazsınız."

Walesa hakkında bu iddiayla dava da açılmış, ancak 2000 yılında bu davadan beraat etmişti.

Eski devlet başkanı komünistlerin, kendisinin itibarını sarsmak için sahte belgeler düzenlediklerini söylemişti.