Obama Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımları genişletiyor

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların kapsamını genişleten yasayı onayladı.

Kuzey Kore'nin uzun menzilli bir füzeyle uzaya uydu göndermesi ve dördüncü kez yeraltında nükleer bomba denemesi yapması üzerine hazırlanan yasa metni geçen hafta ABD Kongresi'nden geçmiş ve onay için Obama'ya gönderilmişti.

Beyaz Saray, yaptırımların Kuzey Kore'ye nükleer savaş başlıkları geliştirmek için gereken kaynağı kesmeyi amaçladığını söylüyor.

ABD ayrıca, Kuzey Kore'nin müttefiği Çin ile de, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören bir tasarı çıkarılması konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Çin bu yeni yaptırımlardan bazılarının Kuzey Kore ekonomisini felce uğratacağından kaygı duyduğunu bildirdi.

Karşı propaganda

Kapsamı genişletilen yaptırımlar uyarınca Kuzey Kore'nin nükleer programı veya silah programı ile ilgili iş yapanların veya insan hakları ihlallerine karışanların mal varlıklarına el konulacak.

Ayrıca insani yardım programları ve Kuzey Kore'ye yönelik radyo programları yapılması için de 50 milyon dolar ayrılacak.

Kuzey Kore kısa bir süre önce dördüncü nükleer denemesini yapmış, ardından da uzaya uzun menzilli bir füze fırlatarak pek çok ülke tarafından kınanmıştı.

Obama Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve yönetim kademesi için "Bu, otoriter bir rejim. BM kararlarını defalarca ihlal edip, nükleer silah ürettiler ve denediler. Şimdi de füze fırlatma sistemlerini geliştirmeye çalışıyorlar" demişti.

Güney Kore ise yaptırım kapsamını genişleten yasanın ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı etkili adımlar atılması için bir platform oluşturmasını beklediklerini bildirdi.

Güney Kore, ABD ile yeni bir füze savunma sistemi konuşlandırılması konusunda da görüşmelerde bulunacağını belirtti.

İlgili haberler