Artvin'deki Cerattepe maden protestosuna binlerce kişi katıldı

Telif hakkı Ozcan Yuksek

Artvin'de Kafkasör Yaylası bölgesindeki Cengiz Holding'in madencilik faaliyetlerini protesto için gerçekleştirilen eylemler devam ediyor.

Farklı ilçe ve kentlerden Artvin merkezde yapılan eyleme destek için şehir merkezine girmek isteyen gruplara Artvin Valiliği izin vermedi.

Kars- Erzurum-Artvin yolundaki Cankurtaran Mevkii'nde durdurulan gruplar kente girmek için beklemeye başladı.

Kent dışında polis ve göstericiler arasında gerginlik

Bir grup polis barikatını aşmaya çalışınca polis, biber gazı ve copla müdahale etti.

Bazı göstericiler polisin kalkanlarına tekme attı ve taş fırlattı.

Bu sırada Artvin merkezde düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Eylemde "Katil şirket Artvin'i terk et" sloganları atıldı.

Gösteriye Artvin'de boğa güreşlerini organize eden Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği üyeleri, yanlarında getirdikleri boğalarla destek oldu.

Bazı boğaların üzerine pankart kondu.

Bu arada Cankurtaran Mevkii'nde durdurulup bekledikten sonra akşam saatlerinde Hopa'ya dönen gruplarsa ilçede bir basın açıklaması düzenledi ve sahil yolunu trafiğe kapattı.

İstanbul'da ise Taksim'deki Tünel Meydanı'nda toplanan göstericiler Artvin'deki polis müdahalesini protesto etti.

Polis, göstericilerin İstikal Caddesi'nde yürüyüş yapmasına izin vermedi.

Davutoğlu'ndan Cerattepe açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki güvenlik brifingi sonrası yaptığı basın açıklamasında sorulan bir soru üzerine Cerattepe'de yaşananlarla ilgili olarak, "bu alanda maden çıkarırken çevrenin korunmasının da mümkün olduğunu" söyledi:

"Biz yerin altından bunu çıkartacağız ama yerin üstüne zarar gelmeyecek. Açık galeri olsaydı çevreye zarar verecektir ama 2'nci ÇED raporunda kapalı galeriye dönmesi kararlaştırılmış ve çevre zararları bertaraf edilmiş.

"Orada işletilmemesine karar veriliyor ve bir tedbir daha alınıyor. Bütün bunlar yerin altında kalsın, dokunmayalım derseniz bu sefer biz bunları dışarıdan ithal etmek durumunda kalacağız. Cari açık dahil birçok sıkıntı doğacak.

"Bütün Artvinlilere ve çevrecilere sesleniyorum. Gelin bu iki prensipte anlaşalım. Çevreyi koruyacağız, yeraltı zenginliğimizi de ekonomimize katkı olarak sunacağız. Bu ikisi uzlaşmaz hedefler değil".

Hafta içinde güvenlik güçleri, Artvin'deki çeşitli gösterilere müdahale etmişti.