Davutoğlu: Yeni bir güvenlik anlayışına gidiyoruz

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Valiliği'nde gerçekleştirilen brifingin ardından yaptığı basın açıklamasında, "Türkiye'nin ciddi bir 'terör' ve güvenlik riskiyle karşı karşıya olduğunu, buna karşı ülke genelinde güvenlik tedbirleriyle ilgili kapsamlı değişimlere gidileceğini" söyledi.

Davutoğlu, "Bu çerçevede son dönemlerde tertip ettiğimiz birçok güvenlik toplantısında bu değişen şartlara intibak edecek bir güvenlik konseptinin yerleşmesi ve Türkiye genelinde alınacak tedbirlerle ilgili çok önemli, kapsamlı değişimlere ve ek tedbirlere gidiyoruz" dedi.

Davutoğlu, "Türkiye geneliyle ilgili yaptığımız güvenlik değerlendirmelerine şimdi il bazında, her ilimizde ele alarak, her ilimizin hassasiyet kesbeden güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya dönük çalışmalar yürütüyoruz" diye konuştu.

Başbakan, Ankara'ya özel olarak da "başkent güvenlik anlayışı" geliştirileceğini söyledi:

"Bugün ele aldığımız en temel husus, Ankara'ya has, başkent güvenlik anlayışı ve konsepti bağlamında bir çalışmayı en kısa zamanda, bugün ele aldığımız prensipler etrafında şekillendireceğiz ve başkente has ve başkentin özelliklerini gözeten yeni bir güvenlik anlayışıyla meseleyi ele alacağız."

'TAK üstlenmiş olsa da YPG bağlantısını kaldırmaz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TAK örgütünün Ankara saldırısını üstlendiği açıklamasıyla ilgili olarak da "TAK üstlenmiş olsa da bu YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz" dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Önce şunu sormak lazım; daha önce de zannediyorum Kumrular olayında TAK üstlendi ama anında üstlendi.

"Niye bu açıklamayı yapmak için 3 gün bekleme ihtiyacı hissettiler. TAK dediğiniz de ayrı bir örgüt değil, PKK'nın uzantısı bir örgüt. YPG'de PKK'nın uzantısı bir örgüt.

"Yani TAK üstlenmiş olsa da bu YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz."