Çavuşoğlu: Suriye'nin sorunu Rusya

Telif hakkı AFP GETTY

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalyan La Stampa gazetesine verdiği demeçte, "Rusya'nın çözümün değil, sorunun bir parçası olduğunu" söyledi.

Mülakatta Çavuşoğlu gazetenin bu konudaki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Rusya Eylül 2015'te Suriye'ye IŞİD'le mücadele bahanesiyle müdahale etti. Ama o zamandan bu yana Suriye rejiminin muhaliflerine ve sivillere saldırmaktan başka hiçbir şey yapmadı."

"7,750'den fazla hava saldırısının yüzde 89'u muhalefeti ve sivilleri hedef aldı. Rusya, Suriye'deki hava saldırılarını tırmandırmak için Cenevre görüşmelerini sis perdesi olarak kullanıyor. Okulları, pazar yerlerini, hastaneleri ve nüfusun yoğun olduğu diğer yerleri hedef alıyor. Cenevre'deki siyasi süreç bu yüzden durdu."

"Bu saldırıların barış sürecine sekte vurmak için düzenlendiğini anlamak zor değil. Rusya, rejimle birlikte krizin bir parçası haline geldi. Bu stratejisini hemen değiştirmeli. Çözümün parçası olmak istiyorsa, saldırılarından vazgeçmeli, rejime siyasi süreci kabul etmesini söylemeli ve Esad'sız bir geçiş süreci başlatmalı. Ama bizim Rusya'nın Suriye'de siyasi sürece bağlılığı konusunda ciddi şüphelerimiz var. Sivillere yönelik saldırıları Rusya'nın gerçek niyetlerini ortaya koyuyor."

İlgili haberler