Erdoğan: PYD ve YPG ateşkes kapsamı dışında olmalı

Telif hakkı EPA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de Cumartesi günü başlaması planlanan ateşkesi ilkesel olarak olumlu karşıladıklarını söylese de, PYD ve YPG'nin ateşkes kapsamı dışında tutulması gerektiğini vurguladı.

Rusya ve ABD'nin üzerinde anlaştığı ateşkes kapsamında IŞİD, Nusra Cephesi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen örgütler dahil edilmemiş, bu örgütlere yönelik operasyonların devam edeceği ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, PYD ve askeri kanadı YPG'nin PKK ya da IŞİD'den farklı olmadığını söyleyerek, "Ankara saldırısını ve bazı ilçelerde yaşanan eylemleri PKK ve PYD/YPG’nin birlikte gerçekleştirdikleri malumdur. Bu gerçeğin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor" dedi.

YPG'yi 'terör örgütü' olarak kabul etmeyen ABD'ye de bir kez daha tepkisini gösteren Erdoğan, "Israrla terör örgütü dediğimiz bir örgüte, çok daha ısrarlı bir şekilde terör örgütü değil denilmesi müttefikliğe yakışmaz" diyerek devam etti.

'Fezlekeler raflarda çürümemeli'

Erdoğan, PKK’ya destek vermekle suçladığı HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söyleyerek “Bir milletvekili terörle mücadele kapsamında suç teşkil eden bir eylem içindeyse gereği yapılmalıdır. Fezlekeler Meclis'in raflarında çürümemeli” diye konuştu.

Erdoğan, Ankara saldırısının faili olarak açıklanan Abdülbaki Sömer'in Van'daki evine taziyeye giden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer’e de isim vermeden sert tepki gösterdi ve vatana ihanetle suçladı:

"Ankara’daki alçak eylemle 28 kişinin kanına giren teröristin sözüm ona taziyesine gidiyor. Kimse bu insanlar bedelini ödemelidir."

İlgili haberler