Corriere della Sera: Türkiye'nin yüzüne kapıları kapamak trajik hata olur

Telif hakkı Reuters

İtalyan Corriere della Sera gazetesi bugün tam sayfa bir Türkiye analizi yayımlayarak "İçeride terör, sınırlarında savaşla" karşı karşıya olan ülkenin yeniden istikrara kavuşmasının yolunun AB üyeliğinden geçtiğini yazdı.

Gazete, AB üyeliği sürecinin önemine dikkat çekerken, ''Türkiye'nin yüzüne yeniden kapıları kapatırsak trajik bir hata yaparız" diyor.

Ülkenin en çok satan gazetesi Corriere della Sera'da Paolo Valentino imzasıyla yayımlanan analizde, "Türkiye: İçeride terör, sınırlarında savaş, ekonomide nefes darlığı: Orta Doğu'nun model ülkesi öngörülemez bir unsur haline geldi" başlığı kullanıldı.

Gazete, "neo-Osmanlıcı savurganlık örneği" ve "çağdaş zamanların en megaloman iktidar simgelerinden biri" olarak tanımladığı cumhurbaşkanlığı sarayıyla ilgili tartışmalara yer vererek giriş yaptığı yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma ekibinin de "etkileyici" olduğunu vurguladı. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Sultan, pazartesi gecesi, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni'yi kabul ettikten sonra kraliyet sarayından çıkarak İstanbul'a uçmak üzere havalimanına yöneldi. Korteji 40 araçtan ve motosikletli onlarca ajandan oluşuyordu. Hala çok popüler olan ancak hem kendi güvenliğinin hem de ülkesinin güvenliğinin kusursuz bir fırtına tarafından zayıflatıldığını hisseden bir lider için etkileyici bir koruma kalkanı mevcut (ki böylesi Moskova'da Vladimir Putin'de bile yok)."

'Savaş cephesi açıldı'

Yazıda Türkiye, "vahim siyasi ve stratejik hataların da sonucu olarak terörün yeniden şehirleri vurmaya başladığı, sınırların savaşlara sahne olduğu, müttefiklerin artık boş çek imzalamaya istekli görünmediği, ekonominin ağır aksak ilerlediği bir ülke" olarak tanımlandı.

Corriere della Sera, "Orta Doğu'nun model ülkesi ve bölgesel istikrar açısından referans noktası" olan Türkiye'nin yalnızca 4 yıl içinde "öngörülemezlik ve risk unsuruna dönüştüğünü" yazdı.

Telif hakkı AFP

Suriye'deki savaşın etkileri, Rusya ile yaşanan krizi ve "barış sürecinin çökmesiyle ülke içinde yeniden bir savaş cephesinin açıldığını" vurgulayan gazete "Sultan yalnız. Artık ABD bile onun isteklerini ve aşırılıklarını hoş tutmaya istekli görünmüyor" ifadelerini kullandı. Analize şöyle devam edildi:

"Fakat etrafı dostlarla çevrili olmasa da Türkiye seçenekten yoksun değil. Sultan'a, özgürlük alanlarını kısıtlayarak otoriterliğe kaymak da dahil olmak üzere her türlü suçlama yöneltilebilir ama göçmen dalgalarıyla sarsılan Avrupa'ya yardım etmediği söylenemez. Her ne kadar ülkesindeki 2.5 milyon göçmeni, Angela Merkel'den ya da Jean-Claude Juncker'den taviz koparmak için etkili bir kart olarak kullansa da paradoks devam ediyor. Gentiloni'nin (İtalya Dışişleri Bakanı) de söylediği gibi, AB üyeliği Türkiye'ye yeniden istikrar getirecek ve demokrasisindeki gecikmeleri aşmasını sağlayacak ana yol olabilir. Türkiye'nin yüzüne yeniden kapıları kapatırsak trajik bir hata yaparız."

Volkan Bozkır: İnsan hakları için AB'ye ihtiyacımız var

Corriere della Sera, bu analizin yanı sıra AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Volkan Bozkır ile yapılmış bir söyleşiye de yer verdi.

Bakan Volkan Bozkır söyleşide, "Türkiye'nin, insan hakları ve çevreye saygı konularında ilerleme gösterebilmek için Avrupa'ya ihtiyacı var" dedi. Bozkır, Türkiye'nin AB'nin işleyişine daha fazla dahil edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Rusya'ya yaptırımların görüşüldüğü toplantılardan bizi dışlamaları mümkün değil" diye konuştu.

İlgili haberler