'Rus asıllı piyanisti kıskanç kocası öldürdü'

Piyanist Natalia Strelchenko cinayeti davası başladı. Savcılık sanatçıyı, başarılı kariyerini kıskanan kocasının öldürdüğünü söylüyor.

38 yaşındaki Natalia Strelchenko, geçen Ağustos'ta Manchester'deki evinde başına aldığı darbelerle öldürülmüş olarak bulunmuştu.

Sanık sandalyesindeki, Norveç asıllı müzisyen kocası John Martin ise masum olduğunu söylüyor.

Manchester'de bir mahkemede başlayan davada jüri bugün iddianameyi dinledi.

Başarılıydı

İddianademe koca John Martin'in müzisyen olarak başarılı olamamasının kıskançlık duygularını daha da kamçıladığı kaydediliyor.

Natalia Strelle adıyla da bilinen Rusya doğumlu konser piyanisti Natalia Strelchenko, ilk eşinden ayrıldıktan üç yıl sonra, 2009'da Manchester'e taşınmıştı.

İlk sahne performansını 12 yaşında iken St Petersburg Senfoni Orkestrası ile gerçekleştiren Strelchenko, New York'taki Carnegie Hall ve Londra'daki Wigmore Hall gibi prestijli salonlarda konserler veren bir piyanistti.

Bugün jüriye sunulan iddianamede Strelchenko'nun, Jon Skogsbakken adıyla da bilinen müzisyen eşi John Martin ile ilişkilerinin çok gergin olduğu kaydedildi.

Savcı Rob Hall, "Eşi, yanında kendisi olmadan dışarı çıktığında çok kıskanıyordu... Ayrıca mali konular ya da ev temizliği gibi konularda da sık sık kavga ediyorlardı" dedi.

'Beni delirtiyor'

Savcı, 48 yaşındaki sanık John Martin'in, zaman zaman eşi Strelchenko'yu zorla eve kapattığını ve bazı kavgaları sırasında eve polis de çağırıldığını anlattı.

2013 yılında çiftin telefonda ettiği bir kavgadan sonra John Martin'in kapıya dayanması üzerine polis çağrılmış.

İddianameye göre, geçen Ağustos ayı başlarında John Martin, artık cep telefonu faturalarını ödemek istemediğini söyleyerek piyanisti evden atmış ve sonra, menajerine "Beni delirtiyor, ve böyle yaptığı zaman dur demek gerekiyor" diye mesaj atmış.

Natalia Strelchenko, öldürüldüğü 30 Ağustos tarihinden üç gün önce eve geri dönmüş ve Eylül'de Fransa'da vereceği konsere hazırlanıyormuş.

Sanık John Martin'in, cinayetten bir gün önce karısının, evlerini bir emlak sitesinde satışa sunduğunu keşfedip çok sinirlendiği anlatılıyor.

Hatırlamadığını söylüyor

Strelchenko, eve arkadaşlarının gelmesi ardından yaşanan bir tartışmadan sonra öldürülüyor.

Piyanistin, o gece yatıya gelen Polonyalı kemancı kadın arkadaşının tanıklığına göre, John Martin Strelchenko'yu merdivenlerden itip sonra peşinden gitmiş ve boğmuş.

Kemancı kadın komşuya koşarak yardım istemiş.

John Martin'in gözaltına alındığı sırada sürekli olarak "Öldürün beni" diye bağırdığı da kaydediliyor.

Mahkemede Strelchenko'nun öldürülmeden önce çok kötü dövüldüğü, öyle ki yüzünün bir kısmının parçalandığı da anlatıldı.

Polise, olay günü neler olduğunu hatırlamadığını söyleyen koca, aynı gün küçük yaşta olduğu için adı verilemeyen bir erkek çocuğunu öldürmeye teşebbüs suçlamasını da reddediyor.

Dava devam ediyor.