Putin Esad'la Suriye'de ateşkesi görüştü

Telif hakkı AP
Image caption Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ekim 2015'te sürpriz bir ziyaret için Moskova'ya gitmiş ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le görüşmüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda cumartesi günü başlaması beklenen ateşkes anlaşması üzerine görüştü.

Reuters'ın haberine göre Putin Esad'la ABD ve Rusya arasında yapılan Suriye krizine yönelik görüşmeler hakkında konuştu.

Rus İnterfax ajansı Esad'ın Putin'e Suriye'de ateşkesin uygulanması konusunda yardıma hazır olduklarını söylediğini aktardı.

Putin ve Esad'ın görüşmelerinde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) ve El-Nusra cephesine karşı "sürekli ve ödün vermeksizin" mücadelenin önemine vurgu yaptıkları aktarıldı.

Putin Moskova ve Washington'un arasındaki anlaşmanın 'kan dökülmesinin durması için gerçek bir adım ve terör karşıtı eylemler için bir örnek' teşkil edeceğini söyledi.

Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov Suriye'deki krizin çözümüne yönelik ABD ile Rusya arasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki karşılıklı güveni artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hafta başında telefonda görüşerek Suriye'de Cumartesi günü geçici bir ateşkesin başlayabilmesi için birlikte çalışma kararı aldıklarını açıklamışlardı.

Suriyeli muhalifler kararsız

Suriye'de 27 Şubat'ta başlayacak geçici bir çatışmasızlık üzerinde anlaşma ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'un hafta sonu yaptığı görüşmeleri takiben sağlanmıştı.

Öte yandan Suriyeli muhalifler ABD-Rus planına uyup uymacakları konusunda henüz karar vermediler.

Suriyeli muhaliflerin baş müzakerecisi Muhammed Alloush bu konudaki kararın Yüksek Müzakere Komitesi tarafından verileceğini söyledi.

Alloush en büyük İslamcı asi gruplardan Ceyş El İslam'ın siyasi kanadının başında.

İlgili haberler