Suriye: BM'den Deyr ez Zor'a havadan ilk yardım

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin doğusunda IŞİD kuşatması altındaki Deyr ez Zor'da siviller için ilk defa havadan yardım gönderdi.

BM'nin yardımdan sorumlu yetkilisi Stephen O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'ndeki açıklamasında uçakların havadan, Deyr ez Zor'un hükümet kontrolündeki bölgelerine 21 ton insani yardım malzemesi bıraktığını söyledi.

O'Brien, gelen ilk bilgilere göre yardımın hedeflenen bölgeye başarıyla ulaştırıldığını ifade etti.

Ancak daha sonra basına bir açıklama yapan BM sözcüsü Stephane Dujarric, yardımı organize eden BM kuruluşu Dünya Gıda Programı'nın parsellerin hedeflenen bölgelere indirilip indirilemediği konusunu araştırdığını, teslimatın sivillere ulaştığından tam olarak emin olamadıklarını söyledi.

Dujarric, "Havadan yapılan teslimatlar son derece zorlu oluyor. Yardımın yerine ulaştığını bölgedeki kişilerle irtibata geçerek teyit etmeye çalışıyoruz" dedi.

BM, Deyr ez Zor'da yaklaşık 200 bin sivilin kuşatma altındaki bölgelerde yaşadığını belirtiyor.

TIKLAYIN: SURİYE'DE ATEŞKES KİMLERİ KAPSIYOR?

Suriye'de kuşatma altındaki beş bölgede bulunan yaklaşık 80 bin sivile geçen hafta 100'den fazla kamyonla gıda ve diğer temel ihtiyaçlar ulaştırıldı.

Salı günü de hükümetin kuşatmasındaki iki şehre iki yardım konvoyu gönderildi.

'Son çare'

Telif hakkı Reuters

Güvenlik Konseyi'nde konuşan O'Brien, "Bu sabah, Dünya Gıda Programı (WFP) uçağı, Deyr ez Zor'a 21 tonluk ilk yardım kargosunu bıraktı" dedi.

O'Brien, bölgedeki ekiplerin, yardımın ulaştığını teyit ettiklerini söyledi.

BBC'nin Birleşmiş Milletler muhabiri Nick Bryant, havadan yardımın, savaşan taraflar tarafından girişin engellendiği şehirlere yardım için son çare olduğunu belirtiliyor.

Bryant, kamyon konvoylarının ihtiyaçların ulaştırılması için en etkin yöntem olduğunu ifade ediyor.

Dünya Gıda Programı, daha önce hava sahasının kullanma izni, sahada dağıtıma ilişkin organizasyon ve yardımın bırakılacağı bölgelerle ilgili sorunlar nedeniyle havadan yardımı değerlendirmiyordu.

İngiltere hükümeti de havadan yardım ulaştırmanın 'yüksek risk taşıdığı ve diğer seçeneklerin başarısız olması halinde son çare olarak' görüldüğünü belirtmişti.

İlgili haberler