Cumhurbaşkanlığı: Prensipte ateşkesi destekliyoruz

Telif hakkı DHA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Rusya ve ABD öncülüğünde varılan Suriye'deki ateşkes anlaşmasını prensipte desteklediklerini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın, "Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esed güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir" dedi.

Suriye'de Beşar Esad rejiminin Viyana görüşmelerini daha fazla zaman kazanmak için kullandığını belirten Kalın, "bu sefer farklı olacağını" umduğunu söyledi.

Kalın Suriye'de PYD-YPG gibi grupların endişe konusu olduğunu da belirtti.

Kalın "Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye'nin neresinden gelirse gelsin, ister DAİŞ'ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye'nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir" dedi.

"Suriyeli Kürtlerle sorunumuz yok"

Türkiye'nin Kürtlerin kazanımlarından rahatsız olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını ifade eden Kalın, "Bizim Suriye Kürtleriyle ilgili bir sorunumuz yok" dedi.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim mücadelemiz PKK'nın güdümünde bir devlet oluşumuna giden süreçle ilgilidir. Türkiye sınırının hemen güneyinde PKK güdümlü bir devlet yapılanması, devlete benzer bir yapı, otonom yapı, kanton türü şeylere elbette izin vermez."

PKK'nın çözüm sürecini sabote ettiğini söyleyen Kalın, "terörü estetize etmek, romantize etmek kabul edilebilir bir şey değildir" dedi.

"Kara operasyonu yok"

Türkiye'nin Suriye'ye kara operasyonu düzenleyeceği yönündeki haberleri doğrulamayan Kalın, "Biz Suriye'ye kara operasyonu konusunda hazırlık da yapmadık, açıklama da yapmadık. Biz uluslararası koalisyonla hareket edeceğiz. Ne Suudi Arabistan'la ne başka ülkeyle kara operasyonu yapmamız söz konusu değil. Oradaki muhaliflere destek verilmedikçe, bunların neticeye götüren yeterli adımlar olmadığını ifade ettik, görüşlerimiz de değişmedi" dedi.

Dündar ve Gül davasına WikiLeaks benzetmesi

Anayasa Mahkemesinin Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ve Ankara Temsilcisi Gül'e ilişkin kararını da değerlendiren Kalın, davanın devam ettiğini bunun bir berat kararı olmadığını söyledi.

Kalın davayı WikiLeaks davasına benzeterek "Dünyanın başka ülkelerinde de bu tür casusluk davaları yapıldı yapılıyor. WikiLeaks hadisesi olduğunda ne tür tedbirlerin alındığını gördük" dedi.

İlgili haberler