İsviçre'de hafif suçlara sınır dışı için referandum

Telif hakkı Reuters
Image caption İsviçre Halk Partisi, seçim ve referandum ilanlarında yabancıları sürekli "karakoyun" olarak resmediyor.

İsviçre'de hafif suçlardan hüküm giyen yabancıların otomatik olarak sınır dışı edilmesi önerisi için referandum yapılıyor.

Öneri, sağcı İsviçre Halk Partisi tarafından ortaya atıldı.

Oylama ülkede göçmen akınından kaynaklanan huzursuzluğun arttığı bir dönemde yapılıyor. Halk Partisi, göçün sosyal sorunları artırdığını söylüyor.

Ancak öneriye karşı çıkanlar, yasa önerisinin yabancıları hedef aldığını ve bunun ülkede çift katmanlı adaletsiz bir adli sistem yaratacağını belirtiyor.

Ülke nüfusunun yüzde 25'ini yabancılar oluşturuyor.

İsviçre'de yasal olarak 2 milyon yabancı pasaport sahibi yaşıyor. İsviçre vatandaşlığına geçebilmek hem zor hem de pahalı bir süreç. Ülkede doğan yabancılar otomatik olarak İsviçre vatandaşlığı alamıyor.

Telif hakkı EPA

Hükümet, ülkede yaşayan her 100 yabancıdan ikisine vatandaşlık verildiğini söylüyor.

Oylamaya beş milyon kişinin katılma hakkı var. Referandumda sadece İsviçre vatandaşları oy kullanabiliyor.

Sürat yapmak, polisle tartışmak

2010'da kabul edilen bir yasayla cinayet ve cinsel suçlardan hüküm giyenler sınır dışı ediliyordu.

Yeni öneri kabul edilirse, 10 yıl içinde arabayla hız limitini aşmak ya da polis memuruyla tartışmak gibi iki hafif suç işleyenler temyiz hakkı olmadan sınır dışı edilebilecek.

Önerinin destekçilkeri, hapishanelerdeki mahkumların büyük oranda yabancılar olduğunu belirterek, yeni düzenlemenin İsviçre'yi daha güvenli bir yer yapacağını öne sürüyor.

BBC Cenevre muhabiri Imogen Foulkes, önerinin kabul edilmesi halinde İsviçre'nin yabancılar konusunda en sert yasalara sahip ülkelerden biri haline geleceğini vurguluyor.

İlgili haberler