Diyarbakır'da Sur eylemlerine polis müdahalesi

Telif hakkı AFP

Diyarbakır'da, HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve DBP'nin (Demokratik Bölgeler Partisi) çağrısıyla düzenlenen ve operasyonların sürdüğü Sur ilçesine kitlesel olarak girmeyi amaçlayan eylemlere polis müdahale etti.

Güvenlik güçleri, kentin farklı noktalarında toplanan göstericileri dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'daki eylem için çağrı yapması nedeniyle savcılara harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Demirtaş, Diyarbakırlıları bugün, operasyonların ve altı mahallesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur İlçesi'ne yürümeye çağırmıştı.

Eylemler nedeniyle polis, erken saatlerden itibaren kentteki güvenlik önlemlerini artırdı.

Müdahaleler üzerine ses çıkarma eylemleri

Polis, Urfakapı ve Yenişehir'deki Demokratik Toplum Kongresi binası önü başta olmak üzere toplananan gruplara müdahale etti.

Polis, bazı grupların Ofis semtinde bir araya gelmesine de izin vermedi.

Göstericiler sokak aralarında yer yer barikatlar kurdu.

Bazı göstericiler polise taş ve havai fişek attı.

Telif hakkı

Müdahaleler nedeniyle bazı mahallelerde ses çıkarma eylemi yapıldı.

Müdahale sırasında birçok kişi gözaltına alındı.

Valiliği giriş yasağı kaldırıldı

Bu arada Diyarbakır Valiliği, eylemler nedeniyle, Çarşamba günü saat 12.00'den ikinci bir emre kadar, Sur ilçesinde ikamet edenlerin haricinde diğer yurttaşların Sur ilçesine girişlerine dair koyduğu yasağı kaldırdığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yapılan çağrılar doğrultusunda yapılması planlanan kanunsuz etkinliğin sona ermesi, kamu düzeninin sağlanması ve suç şüphesinin ortadan kalkması dolayısıyla, yasaklama kararı 03.03.2016 günü saat 00.00’dan itibaren kaldırılarak, Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşlarımızın haricindeki diğer vatandaşlar için alınmış olan Sur ilçesine giriş yasağı kaldırılmıştır."

Erdoğan'dan savcılara çağrı

Batı Afrika turunun üçüncü durağı Nijerya'dakonuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin eylem çağrısıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

"Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz.

"Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu'daki benim bölge halkımın Kürt kardeşlerimin böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya evet diyeceğine inanmıyorum. Yine bunun yanında özellikle de bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok.

Telif hakkı Getty

"Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir. Savcıların da kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur.

Davutoğlu: Demirtaş yine provokatif açıklamalar yapıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Demirtaş'ı halkı isyana teşvik ve provokasyonla suçladı.

"Demirtaş'ın 6-7 Ekim olaylarında nasıl bir provokatif dil kullandığını herkes biliyor" diyen Davutoğlu şunları ekledi:

"Son dönemlerde halkı isyana teşvik ettiğini, 'silahlanın ve ayaklanın' diye çağrı yaptığını da herkes biliyor.

Telif hakkı AFP

"Şimdi de yine Sur'da Diyarbakır'da provokatif açıklamalarına devam ediyor. Allah aşkına bunların ağzından hiç, 'Silahları bırakın biz burada Ankara'da siyaset yapıyoruz. Elinize silah alıp niye bizim siyasetimizi lekeliyorsunuz?' dediklerini duydunuz mu?

"Günlerdir Sur'da çağrı yapılıyor. Bunların meselesi ülkede huzur olması değil aksine teröristlerle iş birliği yaparak Türkiye'yi kaosa sürüklemek. İzin vermeyiz".

Demirtaş'ın Ala'ya tepkisi

HDP ve DBP'nin çağrıları üzerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Salı günü yaptığı basın açıklamasında, "halktan, izinsiz gösteri ve yürüyüşlere katılmamasını" istemişti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da, "Açık bir provokasyondur. Provokasyonu yapan sonuçlarına katlanır" diye konuşmuştu.

Telif hakkı Hatice Kamer

Demirtaş ise bu açıklamaya, “İçişleri Bakanı haddini bilmeli. Bize parmak sallayarak geri adım attıracağını sanıyorsa yanılıyor” sözleriyle tepki göstermişti.

HDP liderleri sözlerini şöyle sürdürmüştü:

"Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur. Bu faşizm karşısında kim korkarsa da, onursuz ve alçaktır. Yürüyüşlerde etrafa zarar veren olursa o provokatördür. Halkımız o tür insanları engellemelidir. Kimse, 'Sur’da insanlar katledilirken Diyarbakır oturuyordu' diyemeyecek. Böyle bir onursuzluk yaşanmayacak."

İlgili haberler