Diyarbakır'da Sur için açık havada cuma namazı

Telif hakkı Kerem Celik
Image caption Hutbeyi HDP milletvekili Nimetullah Erdoğmuş okudu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine Diyarbakır'da Sümerpark'ta kılınan cuma namazına binlerce kişi katıldı.

Cuma hutbesini eski müftü olan HDP Diyarbakır milletvekili Nimettulah Erdogmuş okudu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da dün Sur için her gün saat 16:00'da demokratik, barışçıl gösteriler yapacaklarını açıklamış ve cuma namazını Sümerpark'ta kılacaklarını söylerek halkı davet etmişti.

Telif hakkı Mahmut Bozarslan

Sümerpark'taki cuma namazı, Sur'da mahsur kalanlarin kurtarılması ve yasağın kalkması için başlatılan bir dizi eylem ve protestonun parçası.

Başbakana cevap

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yaptığı bir açıklamada 'Sur'un her taşını Demirtaş'tan iyi bilirim" demişti.

Selahattin Demirtaş bugün başbakana cevaben "Vicdanlarını yitirmişler (...) Tankla yıkılmış olan Kurşunlu Cami'sinin yanında bir evde dünyaya geldim. Saray Kapı sokaklarında büyüdüm. Benim çocukken dolaştığım küçeler, sokaklar birçoğunuzun olduğu gibi, hatıralarımızın yığınla olduğu yerler, şimdi tank topla harabaye döndü. Orayı da çok görüyor" dedi.

Sur'da mahsur kaldığı söylenen 20'si çocuk tahminen 200 sivilin kurtarılması için HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Çarşamba günü saat 16:00'da Sur'a yürüme çağrısı yapmışlardı.

Telif hakkı Kerem Celik
Image caption Bugün Sümerpark'ta kılınan Cuma namazından

Başbakan Ahmet Davutoğlu çağrıyla ilgili "Amaçları ülkeyi kaosa sürüklemek" demiş, Valilik de, yürüyüşün yasadışı olduğunu ilan etmişti.

Yasağa rağmen Çarşamba günü Diyarbakır'ın 50 farklı yerinde protesto gösterileri gerçekleşti ve 50 civarında insan gözaltına alındı.

Persembe günü ise Valilik, duyarlılık göstererek çağrıya uymadıklarını söylediği halka, yazılı bir açıklama ile teşekkür etti.

Sur'dan tahliyeler

Diyarbakır Valiliği'nden yapilan bir açıklamaya göre, Çarşamba günü aralarında yaralıların ve çocukların da olduğu 12 kişi ambulansla yasaklı bölgelerden alındı.

Dünden bugüne kadar ise, 16'sı çocuk olmak üzere 33 kişinin daha çatışmaların devam ettiği bölgeden tahliye edildiği bildiriliyor.

Çıkarılanların ifadeleri alınmak üzere gözaltına alındıkları da kaydediliyor.

Selahattin Demirtaş, Valiliğin işbirliği yapmasi halinde oradaki sivillerin çıkması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.