Hague: AB Türkiye'ye ortak üyelik vermeli

Telif hakkı AFP

İngiltere'nin eski dışişleri bakanı William Hague bugün Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan yorum yazısında, AB'ye Türkiye'ye bir tür ortak üyelik vermesini önerdi.

Hague yazısına bir soruyla başlıyor:

"Dört yıllık dışişleri bakanlığı dönemimde Washington DC'den sonra en fazla aradığım başkent hangisiydi?

"Berlin diye düşünebilirsiniz. İyi tahmin, ama hayır, değil. Muhakkak Paris mi? Neredeyse doğru ama tam doğru sayılmaz.

"Cevap, Ankara. Bunun nedeni bir ölçüde, o dönemki mevkidaşım, şimdinin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun son derece zeki, oldukça konuşkan olmasıydı. O, her konuda bir fikri, önerisi ve cevabı olan biriydi.

"Ancak bunun nedeni aynı zamanda, Suriye kriziyle baş etmekten Kıbrıs sorununu çözmeye, Rusya'nın Nato'yla ilişkilerine kadar birçok diplomatik yolun onun ülkesine çıkmasındandı."

AB ülkelerine ve Türkiye'ye eleştiri

Hague daha sonra, dün gerçekleştirilen AB-Türkiye zirvesinden bahsediyor ve İngiltere'nin pozisyonunun önceden beri Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemekten yana olduğunu hatırlatıyor.

Eski bakan son dönemde Türkiye'nin AB üyeliğinde ilerleme yolundan uzaklaştığını yazıyor.

Telif hakkı Reuters

Hague buna hem AB ülkelerinin tavırlarının hem de Türkiye'deki hükümetin politikalarının neden olduğunu belirtiyor.

Eski bakan, Kıbrıs ve Fransa'nın müzakerelerde yeni fasılların açılmasını engellemesini eleştiriyor.

Bazı tartışmalarınsa, Almanya ve Avusturya'nın, Türkleri AB masasında eşit bir konumda bulundurmayı kabul etmekten uzak olduğunu gösterdiğini yazıyor.

'AB ve Türkiye birlikte çalışmalı'

Hague, Türkiye'nin ise bu dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la, daha az demokratik ve daha otoriter bir yola girdiğini belirtiyor ve son olarak Zaman gazetesinin el değiştirilmesini hatırlatıyor.

Eski bakana göre Türkiye AB için çok önemli ve Türkiye ile AB birlikte çalışmalı.

Hague Türkiye'nin otoriter yöndeki gidişatının onun tam üye olmasına engel olacağını yazıyor.

Telif hakkı AFP

Bununla birlikte, "Ancak" diyor ve ekliyor: "Aynı zamanda, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili her tür görüşe düşmanca yaklaşa gelmiş olanlar şimdi kabul etmeliler ki, Türkiye ile herhangi bir işbirliğinin olmaması, Avrupa için bir felaket anlamına gelecektir."

Avrupa liderlerinin Türkiye'yle bundan sonra kurulacak bağlar için yeni bir çerçeve oluşturması gerektiğini savunan Hague'in önerisi ise "bir tür ortak üyelik".

Hague'e göre böylece, "Türkiye, Avrupa pazarının ve ticari anlaşmalarının parçası olur ama tam serbest dolaşıma sahip olmaz, dışişlerinde işbirliği yapılır ancak ceza adalet sistemi birbirine bağlı olmaz, bu arada, Euro bölgesine de dâhil olmaz".

Eski bakan AB'nin ortak üyelik sistemi olmadığını, Türkiye için bunun gerçekleşmesinin riskleri olduğunu kabul ettiğini belirtiyor ancak 21. Yüzyılda AB'nin önünde iki kademeliliğin bulunduğunu, örneğin İngiltere'nin de AB içinde kalması durumunda kendine has bir üyelik yapısının olacağını yazıyor.