TSK: Sur'da 279 PKK'lı öldürüldü

Telif hakkı AFP

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 18 Aralık-9 Mart tarihleri arasında yapılan operasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, operasyonda 279 PKK'lının öldürüldüğü bildirdi.

Açıklamada, "279 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, 206 barikatın kaldırıldığı, 7 çukurun kapatıldığı ve 365 el yapımı patlayıcının (EYP) imha edildiği" belirtildi.

Ayrıca "504 adet silah, bu silahlara ait 48.048 adet mühimmat, 10 telsiz ve EYP yapımında kullanılan 3470 kg malzeme ele geçirildiği" de kaydedildi.

Bölgede arama ve hendekleri kapatma çalışmaları ise sürüyor.

TIKLAYIN: SUR'UN ÇOCUKLARI TRAVMA YAŞIYOR

DHA: 7 PKK'lı öldürüldü

Doğan Haber Ajansı (DHA) Sur'da bugün Diyarbakır Vali Yardımcıları ile Emniyet Müdürü Adnan Taşdan inceleme yaptığı sırada, PKK'lıların güvenlik güçlerine saldırdıklarını bildirdi.

Ajansın haberine göre güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 7 PKK'lı öldürüldü.

HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve DBP (Demokratik Bölgeler Partisi), Sur'da yaklaşık 100 gün süren operasyon nedeniyle Diyarbakır'a yürüme çağrısında bulunmuştu.

Telif hakkı Hatice Kamer

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 29 Şubat'ta yaptığı açıklamada, "Üç aydır şehrin ortasında 24 saat bir savaş yürütülmesini olağan bir durum olarak görmüyorum. Tüm Diyarbakır halkı Sur'daki ablukanın kalkması için ayakta olmalıdır. Çarşamba (3 Mart) saat 16.00'da herkes bulunduğu yerden Sur'a doğru yürümelidir. Bu demokratik bir haktır" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu açıklamaya tepki göstermiş ve savcılara Demirtaş'la ilgili olarak harekete geçmeleri çağrısında bulunmuştu.

İlgili haberler