Kuzey Kore'den yeni nükleer bomba denemesi tehdidi

Telif hakkı EPAKCNA

ABD ve Güney Kore ile askeri gerilimin arttığı bir dönemde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un daha fazla nükleer bomba denemesi yapılması talimatını verdi.

Kuzey Kore devlet ajansı KCNA, Kim'in perşembe günü bir balistik füzenin fırlatılmasını denetlerken "yeni üretilen nükleer savaş başlıklarının yok edici gücünü ölçmek için daha fazla nükleer patlama denemeleri yapılması" emrini verdiğini aktardı.

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatlarının başladığı Pazartesi gününden bu yana Seul ve Washington'u "ateşe ve küle döndüreceği" yönünde tehditlerde bulunuyor.

Kuzey Kore lideri Kim bu hafta balistik füzelere yerleştirilebilen boyutta minyatür nükleer füze başlığı geliştirdiklerini açıklamıştı.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin balistik füzelere minyatür füze başlığı yerleştirme konusunda yeterli teknolojiye sahip olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Bu adım Kuzey Kore'nin vurma kapasitesini artırmada önem taşıyor ve hem Güney Kore ve çevre ülkeler hem de ABD için yükselen bir tehdit anlamına geliyor.

Nükleer saldırı tatbikatı

KCNA ajansı perşembe günü ülkenin doğusunu geçen ve Japon Denizi'ne düşen kısa menzilli balistik füzelerin fırlatılmasının nükleer saldırı tatbikatının bir parçası olduğunu bildirdi. Ajans "Düşman kontrolü altındaki limanlardaki hedeflerin üzerinde belirlenmiş yükselikte nükleer savaş başlıklarının patlatılması için temsili koşullar oluşturulması hedeflendi" dedi.

Tatbikatı izleyen Kim Güney Kore ve ABD'nin savaş tehdidi içeren tatbikatları "eğer tek bir ağaç ya da yaprağa zarar verirse derhal nükleer saldırı düzenleyeceği" tehdidini yineledi.

Kuzey Kore'nin Ocak ayındaki dördüncü nükleer denemesinden bu yana bölgede askeri gerilim üst düzeye çıktı.

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'nin son nükleer denemelerine ve füze fırlatmasına yeni yaptırımlarla yanıt verdi. Pyongyang yaptırımları ABD'nin başını çektiği "gangster-vari" bir kışkırtma olarak niteledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon artan gerilimden endişe duyduklarını ve Kuzey Kore'nin her türlü "istikara bozucu eylemlerden" kaçınması gerektiğini söyledi.

İlgili haberler