Lavrov: Türk askerlerinin Suriye'de olduğuna dair kanıtlar var

Telif hakkı AP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk askerlerinin Suriye topraklarında olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Rusya'da Ren-TV'ye konuşan Lavrov, "Türkiye'nin Suriye sınırındaki faaliyetleri ürpertici bir yayılma" ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Rus bakan, Türkiye'nin muhalefetine rağmen Rusya'nın Birleşmiş Milletler'in barış görüşmelerine Suriyeli Kürtleri dahil etmesi için ısrarcı olacağını söyledi.

Görüşmelerin 14 Mart Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Lavrov, Rakka'nın IŞİD'in elinden geri alınabilmesi için Rusya'nın Suriye'de ABD ile işbirliği içinde olmayı istediğini belirtti.

Kerry'den Muallim'e eleştiri

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Paris'ten yaptığı açıklamada, Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim'in "Esad kırmızı çizgimizdir" açıklamasını eleştirdi.

Muallim Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerinde Suriye devlet başkanı Beşar Esad'ın geleceğini tartışmak isteyenlerle 'konuşmayacaklarını ve Esad'ın kırmızı çizgileri olduğunu' söylemişti.

Kerry, Suriye hükümetinin barış görüşmelerini aksatmaya çalışmakla suçladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da "Bu bir provokasyon … Köyü bir işaret ve ateşkesin ruhuyla uyuşmuyor" dedi.

İlgili haberler