Yüksekova ve Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Telif hakkı AFP

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi ile Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yasak, Yüksekova'da TSİ gece 22.00 itibariyle, Nusaybin'de de geceyarısından sonra geçerli olacak.

İçişleri Bakanı Efkan Ala Cuma günkü açıklamasında Yüksekova, Şırnak merkez ve Nusaybin'de barikatların kaldırılması ve hendeklerin kapatılması için operasyonlar başlatılacağını duyurmuştu.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Yüksekova'da görev yapan öğretmenlere gönderilen yazıda Pazartesi gününden itibaren idari izinli sayılacakları ifade edildi.

İdari iznin kaç gün süreceği ise belirtilmedi.

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlçede artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için ... ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olup ilçe merkezine giriş çıkışlar da yasaklanmıştır" dendi.

Yüksekova'ya çok sayıda tank sevk edilmiş, güvenlik önlemleri de arttırılmıştı.

Telif hakkı Cagil Kasapoglu
Image caption Nusaybin'inde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Binlerce kişinin de bölgeyi terk edip Van, Hakkari ve çevre illere gittiği bildiriliyor.

DHA, Nusaybin'de de operasyon yapılacağı açıklamasından ardından bazı tankların okul bahçelerine yerleştirildiğini bildirdi.

Haberde, ilçeden göçün başladığı ve dört mahalleyi birbirine bağlayan Çağ Çağ caddesindeki esnafların da iş yerlerini açmadıkları belirtildi.

Erdoğan: Dünya ne derse desin, Allah ne diyor asıl olan o

İçişleri Bakanı Ala, "Nerede barikat varsa temizlenecek. Yüksekova, Şırnak merkez ve Nusaybin'de çukur ve bariyerler var, gereken temizlik yapılacak. Vatandaşlarımıza yarım gün ya da bir gün önceden haber veriyoruz. Ona göre tedbirler alınıyor. Hazırlık yapıldıktan sonra operasyonlar başlayacak" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da operasyonların devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada "Erdoğan "Sur temizlendi dediler. 'Aman ha rehavete kapılmayın. Temizlik, memizlik hala devam etmeli' dedim. Hemen ertesi gün bodrumdan 8 tane terörist çıktı. Onları da etkisiz hale getirdiler. Elleri dert görmesin. Dünya ne derse desin, Allah ne diyor, bizim için asıl olan o" dedi.

Sur'da yasak kısmen kalktı

Telif hakkı YUKSEKOVA HABER

Diğer yandan Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de sokağa çıkma yasağının devam ettiği altı mahallesinde operasyonların sona erdiği bildirildi.

DHA, arama ve tarama faaliyetlerinin bittiği mahalle ve sokaklarda yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Sur Kaymakamlığı, Gazi Caddesi'nin tamamı, Cevat Paşa ile Dabanoğlu Mahallesi'nin dört sokağında yasağın kaldırıldığını ifade etti.

Sur'da güvenlik güçlerinin hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla operasyon başlattığı mahallelerde sokağa çıkma yasağı 11 Aralık'ta ilan edilmişti.

Kaymakamlık açıklamasında 'bombalı tuzakların imha edilmesi ve arama tarafama faaliyetleri için' bazı mahallelerde yasağın devam edeceğini duyurdu.

İlgili haberler