Almanya: Yerel seçim darbesi Merkel'i nasıl etkiler?

Telif hakkı Reuters

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), dün üç eyalette yapılan seçimlerde kan kaybederken, seçimlerde göçmen karşıtı politikalarıyla öne çıkan Almanya için Alternatif Partisi (AfD) güçlendi.

Peki bu sonuç, Merkel'in liderliğini nasıl etkileyecek?

Seçim sonuçlarını analiz eden Berlin'deki BBC muhabiri Damien McGuinness, "Popülist AfD partisinin daha önce hiç olmadığı kadar başarı kazanması, Alman seçmenlerin Başbakan Merkel'in göçmenlerden yana politikasına ne kadar şiddetle karşı çıktığının göstergesi" diyor.

McGuinness analizine şöyle devam ediyor:

"AfD'ye oy veren birçok kişi, Merkel'in politikalarından hoşnut olmayan ve AfD'nin güçlü popülist söyleminden etkilenenler.

O halde bu Merkel'in liderliğine inen bir darbe sayılabilir mi? Pek de öyle olduğu söylenemez. Seçimlerde, başbakanın göçmen politikasını destekleyen Yeşiller de tarihi bir zafer kazandı.

Kutuplaşma

Telif hakkı Getty
Image caption Seçim öncesi yapılan gösteride "Merkel gitmeli" diye pankart taşındı.

Baden-Württemberg ve Saksonya-Anhalt eyaletlerinde CDU adayları, Merkel'in mesajını geri plana itip AfD'ye giden oyları kazanmaya çalışırken, daha da oy kaybettiler.

Bu eyaletlerde kazanan, CDU'ye muhalif oldukları halde Merkel'in göçmen politikasını istikrarlı bir şekilde destekleyen sol kesim oldu.

Sonuçlar Almanya'da Merkel'in göçmen politikasını destekleyenler ile bu politikaya öfke duyanlar arasındaki kutuplaşmanın giderek arttığını gösteriyor."

Bu ne seçim çılgınlığı!

Telif hakkı AFP

Alman basını ise üç eyaletteki seçim sonuçlarını yorumlarken Merkel'in "bedel ödediği' değerlendirmesinde bulundu.

Tabloid gazetelerden Bild "Bu ne seçim çılgınlığı" anlamına gelecek bir manşet attı.

Die Welt gazetesi ise, göçmen krizi nedeniyle Merkel'in kendi partisi içinde de eleştirilere uğradığına dikkat çekti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung da Merkel'in izlediği politika nedeniyle 'cezalandırıldığını' yazdı.

Gazete, "Merkel, Pazar günü seçim yapılan eyaletlerde aday değildi" ifadesini kullandı, "Ancak oylama tamamen onun politikaları üzerine oldu."

Peki seçim sonuçları Merkel'in politikasını değiştirmesine neden olur mu?

Telif hakkı Bild
Image caption Bild gazetesi seçim sonucunu Wahnsinn ("Çılgınlık") ve Wahl ("Seçim") kelimelerinin birleşiminden oluşan yeni bir kelime uydurarak değerlendirdi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un buna cevabı şöyle:

"Deveyi iğne deliğinden geçirmek, Merkel'in fikir değiştirmesinden daha kolay."

Angela Merkel ise bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, bu yorumu doğruladı ve seçimlerde partisine inen darbeye rağmen göçmen politikasından vazgeçmeyeceğini söyledi.

İlgili haberler