Ankara saldırısı: 4 kişi gözaltında

Telif hakkı EPA
Image caption Ankara'daki saldırıda Çermik ailesinden üç kişi hayatını kaybetti. Yakınları baba Muharrem Çermik, anne Bağdat Çermik ve kızları Perihan Çermik'in cenaze törenine katıldı.

Ankara'da dün akşam düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili, 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre saldırıda kullanılan aracın Şanlıurfa'da bir galeriden satın alındığı tespit edildi ve bunun üzerine işyerine düzenlenen operasyonda dört kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin işlemlerin ardından Ankara'ya götürüleceği belirtildi.

Kızılay'da dün akşam bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 37 kişi öldü, 125 kişi de yaralandı. Ölenlerden ikisinin saldırganlar olduğu düşünülüyor.

AA, hayatını kaybeden 37 kişiden 32'sinin kimliklerinin tespit edildiğini, 5 cenazenin tespiti için ise yakınlarından DNA örneği alındığını bildirdi.

Kimlikleri belirlenen 28 cenaze de ailelerine teslim edildi.

Diğer yandan Reuters haber ajansı, güvenlik yetkililerinin iki failin de PKK'lı olduğuna inandıklarını duyurdu.

Ajans bu sabah önce saldırganlardan birinin 1992 Kars doğumlu, örgüte 2013'te katılmış bir kadın militan olduğu bilgisini aktardı.

İlerleyen saatlerde yine adını vermediği güvenlik yetkililerine dayandırdığı bir başka haberde, ikinci şüphelinin de PKK ile bağlantılı Türkiye vatandaşı bir erkek olduğunu bildirdi.

İkinci şüpheliyle ilgili daha fazla bilgi paylaşılmadı.

Ancak bu konuda henüz resmi makamlardan bir açıklama yapılmadı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Olay yeri inceleme ekipleri Pazartesi sabahı saldırının meydana geldiği bölgede çalışmalarına devam etti.

Başkent Ankara'da son beş ayın üçüncü saldırısı kentin kalbi Kızılay'da bomba yüklü araçla düzenlendi, en az 37 kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerden ikisinin saldırganlar olduğu düşünülüyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu sabahki açıklamasında olay yerinde 30 kişinin hayatını kaybettiğini, hastanelerde ölenlerin sayısının ise Pazartesi sabahı itibarıyla 7'ye yükseldiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Olay yerinde 30 kaybımız var ama bu 30 kayıptan birinin kesin, ikincisinin şüpheli olmak üzere terörist olduğu düşüncesi var" dedi.

Sağlık Bakanı dün akşam yaptığı açıklamalarda 125 kişinin yaralandığını, bunlardan 19'unun ağır yaralı olduğunu ifade etmişti.

Davutoğlu: Somut bilgilere ulaşıldı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Saldırının ardından dün gece Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Davutoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Otobüs bekleyen sivilleri hedef alacak kadar gözü dönmüş bu insanlık ve vicdan yoksunu katilleri, ülkem, milletim ve hükümetim adına lanetliyorum" dedi.

"Bu hain saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne dair somut bilgilere ulaşılmıştır" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin ülkeyi hedef alan hain odakları en ağır şekilde cezalandıracağını vurguladı.

Telif hakkı AFP
Image caption Saldırının yaşandığı bölge trafiğe kapatılmış durumda. İnceleme ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Davutoğlu yarın yapacağı Ürdün ziyaretini de erteledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da saldırıyı düzenleyenlerle ilgili olarak ciddi bulgular elde edidiğini söyledi.

Ala, "Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır (...) Terörist saldırılarla yürüttüğümüz mücadele sekteye uğramayacaktır" diye konuştu.

Erdoğan: Terör dize getirilecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıyı şu sözlerle kınadı:

"Vatandaşlarımız endişe etmesin, devletimizin tüm kurumlarının milletimizle işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele mutlaka başarıyla neticelenecek, terör dize getirilecektir."

"Türkiye, bölgede yaşanan istikrarsızlık neticesinde son yıllarda terör saldırılarının hedefi olmaktadır. Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef almaktadırlar."

Telif hakkı Getty

Siyasi partilerden tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, "Doğrudan sivilleri hedef alan bir terör saldırısı. Partim adına, arkadaşlarım adına bir kez daha açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Sığınabileceğimiz tek şey kardeşlik, eşitlik, adalet duygularımızdır" dedi.

Demirtaş şöyle devam etti: "Ülkenin başkentinde 5 ay içerisinde 3 büyük patlama gerçekleşti AKP'yi bundan dolayı kutluyoruz mu diyeceğiz, ne diyeceğiz? Tek bir uyarımızı dikkate almayan, muhalefet ile ortaklaşma çağrılarına kapılarını kapatan, 14 yıldır bildiğini okuyup içeride ve dışarıda sadece savaş, sindirme politikaları ile sonuç alacağım diyen, ülkede muazzam bir kutuplaşma, kamplaşma yaratan hükümet hiç mi sorumlu değil?”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli, "Türkiye'nin milli güvenliği kırmızı alarm vermektedir. Çünkü aziz milletimiz açıkça saldırı altında, kesif ve kategorik bir husumet çemberindedir. Bunu bir defa herkes bilmelidir ki, hiçbir terör saldırısı Türkiye'yi dize getiremeyecek, teslim alamayacaktır" dedi.

Telif hakkı AP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bombalı saldırı için "'Ama' ve 'fakat' demeden lanetlenmesi gereken bir terör eylemidir" dedi.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Bu menfur terör eylemini gerçekleştirenler ile saldırının arkasındaki güçler, toplumsal barış ve huzurumuzu bir kez daha hedef almıştır. Ancak köklü dayanışma, birlik ve beraberlik duygularına sahip milletimizin, ulaşılmak istenen hedefin önünde kararlılıkla duracağına inancım tamdır" mesajı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de saldırıyı kınadı.

Ria Novosti haber ajansının aktardığına göre Putin'in basın danışmanı Dimitri Peskov, "Vladimir Putin, Ankara'daki terör saldırısını kınıyor. Türk halkıyla birlikte yasta olduğunu belirtiyor" dedi.

Son beş ayda üçüncü saldırı

Ankara'da 10 Ekim'de barış mitinginin hedef alındığı bombalı saldırıda 103 kişi yaşamını yitirmişti.

Başkentte 17 Şubat'ta da TSK personelini taşıyan servis araçlarının hedef alındığı saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlenmişti.

İlgili haberler