Üç imzacı akademisyen hakkında tutuklama kararı

Telif hakkı DHA

Barış için Akademisyenler inisiyatifi tarafından hazırlanan 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan ve geçen hafta da inisiyatif adına bir basın açıklaması yapan üç akademisyen hakkında tutuklama kararı verildi.

Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy, "terör örgütü propagandası yapmak" ve TCK 301. maddesinde yer alan, "Türkiye Cumhuriyeti devletini ve organlarını aşağılamak" suçlamalarıyla tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

İstanbul Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği, üç akademisyenin "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Geçen hafta basın toplantısı gerçekleştirdiler

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin İstanbul'daki üyeleri geçen hafta, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisiyle ilgili yaşanan gelişmeler hakkında bir basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Basın toplantısında gelişmeleri, akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı aktarmıştı.

Açıklamada imzacı akademisyenler hakkında soruşturmalar eleştirilmişti.

Akademisyenler; "davaların takipçisi olacaklarını, Diyarbakır'ın Sur ilçesi ve Güneydoğu'da çatışmalardan etkilenen diğer bölgelerde akademik nöbet tutacaklarını, imzacı akademisyenleri işten çıkartan üniversiteler önünde sokak dersleri düzenleyeceklerini" söylemişlerdi.

Bu açıklamadan kısa süre sonra dört akademisyen hakkında gözaltına alma kararı çıkartıldı.

Telif hakkı .

Akademisyenlerin evi dün sabah aranırken, yurtdışındaki Meral Camcı dışındaki akademisyenler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gitti.

Gece boyunca burada bulunan akademisyenler, bugün savcılık sorgulaması için Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Buradan İstanbul Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen akademisyenler hakkında tutuklama kararı verildi.

'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi

Barış için Akademisyenler inisiyatifi Ocak ayında, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bir metin yayımlamış ve metin ilk başta binden fazla akademisyen tarafından imzalanmış, eleştiriler ardından yeniden imzaya açıldıktan sonra da bu sayı artmıştı.

Bu metinde güvenlik güçlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki operasyonları eleştiriliyor ve "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri başından bu yana bildiriye sert tepki gösteriyor.

İmza metninin yayımlanmasından sonra bazı kamu ve vakıf üniversitelerinde imzacı akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldı, bazı üniversiteler akademisyenler hakkında işten çıkarma ve uzaklaştırma kararları aldı.

Yine bu süreçte bazı akademisyenler gözaltına alındı.