Ankara saldırganının kimliği açıklandı

Telif hakkı Reuters

Ankara'daki bombalı saldırıyı düzenleyen kişinin kimliği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırganın 1992 Kars doğumlu Seher Çağla Demir olduğu belirtildi.

Açıklamada, Demir'in 2013 yılından itibaren PKK'da yer aldığı ifade edildiği ve "Daha sonra Suriye'ye geçip YPG içinde terör eğitimi aldığı tespit edilmiştir" dendi.

Ankara'da 37 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili soruşturma sürerken salgıranlarla bağlantılı oldukları şüphesiyle gözaltına alınanların sayısı 12'ye çıktı.

Partilerden deklarasyon

Diğer yandan TBMM'de grubu bulunan partilerden AKP, CHP ve MHP, Ankara saldırısının ardından ortak deklarasyon yayınladı.

Deklarasyonda, "Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliğine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller vardır" dendi.

Bildiride Meclis'te grubu bulunan HDP'nin imzası yok.

HDP, Şubat ayında Ankara'da düzenlenen bombalı saldırının ardından yapılan ortak deklarasyona imza atmamış, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken imza atmamalarının gerekçesini şöyle açıklamıştı:

"Öyle bir tablo ortaya çıktı ki sanki bu menfur saldırıyı üç siyasi parti kınamış, bir siyasi parti kınamamış şeklinde siyasi etiğe uymayan bir durum yaşandı. Hazırlanan metnin içeriğiyle ilgili uzlaşma ortaya çıkmadı. Biz bu metnin içeriğinde Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda, Suruç'ta, Ankara'da, Sultanahmet'te yapılan katliamların da yer alması gerektiğini, sokağa çıkma yasaklarında kimden gelirse gelsin yaşanan sivil can kayıplarıyla ilgili bir ibarenin de olması gerektiğini ifade ettik."

İlgili haberler