Rusya, Suriye'de 'hava saldırılarına devam edecek'

Rusya, Suriye’den birliklerinin çoğunu çekmesine rağmen hava saldırılarına devam edeceğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolay Pankov, "terörizmin bozguna uğratıldığını" söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Pankov, Rusya hava kuvvetlerine bağlı bir grubun Suriye'de kalacağını belirtip "Bazı olumlu sonuçlar elde edildi... Fakat yine de, terörizme karşı zaferden bahsetmek için çok erken. Bir Rus hava grubunun, terörist tesislerini bombalamaya devam etme görevi var" dedi.

Interfax haber ajansının aktardığına göre Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov da, çekilmenin ardından yaklaşık 800 personelli iki taburun, Hmeymim hava üssüyle Tartus limanını korumak için Suriye'de kalacaklarını ifade etti.

Ozerov, askeri danışmanların da Suriye hükümetine bağlı birlikleri eğitmek için kalabileceklerini belirtti.

Telif hakkı AFP

Rusya Savunma Bakanlığı Devlet Başkanı Putin'in dünkü sürpriz açıklaması doğrultusunda Suriye'den geri çekilişin başladığını duyurmuştu.

Bakanlığın açıklamasında ilk grup Rus savaş uçağının Rusya'ya dönmek üzere Suriye'de Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim hava üssünü terkettiğini bildirdi.

Rus haber ajansı Interfax ilk grup Su-34 tipi bombardıman uçağının bir Tupolev-154 yolcu uçağı eşliğinde Rusya'ya uçtuğunu duyurdu.

Rusya devlet televizyonu, bu sabah Suriye'deki üste askeri teçhizatın kargo uçaklarına yüklendiği görüntüleri yayınladı.

Telif hakkı AFP

Rusya'nın geri çekilişinin ne kadar süre içinde gerçekleştirileceği ise açıklanmadı.

Cenevre bağlantısı

Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri dün yeniden başlarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus güçlerinin çoğunun ülkeyi terkedeceğini ilan etmişti.

Putin dünkü açıklamasında, beş ayı aşkın bir süredir Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek vermek üzere yürüttükleri hava saldırılarının, çatışmanın gidişini değiştirdiğini ve barış görüşmelerinin başlayabileceği koşulları yarattığını söylemişti.

Buna karşılık Putin Rusya'nın Suriye'deki Hmeynim hava üssü ve Tartus donanma tesisinde bir miktar gücünü tutmayı sürdüreceğini de kaydetti.

Ne kadar gücü kalacak?

Suriye devlet başkanlığından yapılan açıklamada da Beşar Esad ve Vladimir Putin'in Pazartesi günü telefonla görüştükleri ve geri çekiliş konusunda fikir birliğine vardıkları bildirilmişti.

Rusya'nın Suriye'den kaç uçağını çekeceği açıklamalarda belirtilmedi. ABD'nin tahminine göre Hmeynim hava üssüne Rusya şimdiye kadar 50 savaş uçağı ve helikopter konuşlandırmıştı.

Suriye'de kaç Rus askeri bulunduğu ise hiç bir zaman açıklanmamıştı. ABD makamları bu sayının 3 ila 6 bin arasında olduğunu tahmin ediyor.

İlgili haberler