Rusya'dan iki İngiliz diplomata casus suçlaması

Telif hakkı AP

Rus devlet televizyonu, iki İngiliz diplomatın Kuzey Osetya'da Mozdok hava üssü yakınlarında bir Rus hava aracını filme alırken yakalandıklarını duyurdu.

Rossiya 1 kanalında yayınlanan haberde, İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşe Carl Scott ve yardımcısı deniz ataşesi Ryan Coatalen-Hodgson'ın, Mozdok üssünde casusluk yaptıkları öne sürüldü.

Ruslar, askeri yetkililerin bölgede çekim yapmak için izinlerinin olmadığını söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı İngiliz diplomatların durdurulduklarını teyit etti.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, "Savunma ataşelerinin diplomatik görevleri süresince görev yaptıkları ülkelerde gezmeleri rutindir. Rusya için de aynı şey geçerli. Moskova İngiliz Büyükelçiliği'ndeki savunma ataşeleri Rus yetkililerin talep ettiği tüm kontrollerden geçmiştir" dedi.

Moskova'da da Amerikalı'ya gözaltı

Haberde, 'üç casus'un Kuzey Osetya ve Moskova bölgesinde 'keşif yaptıkları ve tutuklandıkları' öne sürüldü.

Sözedilen Moskova bölgesindeki üçüncü casus iddiasında ise bir askeri havaalanında izinsiz fotoğraf çekerken gözaltına alındığı söylenen bir Amerikalı suçlanıyor.

Rus makamlarının 'eksiksiz bir casusluk teçhizatına' sahip olduğunu öne sürdükleri Amerikalının serbest bırakılıp bırakılmadığı bilinmiyor.

'Sınırdışı edilebilirler'

Rus televizyonu, Kuzey Osetya'daki olayda suçlananlardan birinin bir İngiliz general olduğunu ve diplomatik plakaya sahip araçla kaçmaya çalıştığını öne sürdü.

Olayın Mart ayı başında yaşandığı, Rus Dışişleri'nin suçlamalara karşı yanıtlarını vermek için ellerindeki belgeleri Moskova'daki İngiliz diplomatik makamlara ilettiği bildirildi.

Rus televizyonu diplomatların 'istenmeyen adam' ilan edilip sınırdışı edilmelerinin beklendiğini söylüyor.