Almanya Türkiye'deki temsilciliklerini 'tehdit nedeniyle' kapattı

Telif hakkı ALMANYA BUYUKELCILIGI

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul'daki Özel Alman Lisesi'nin bugün güvenlik nedeniyle kapatıldığını açıklarken, İstanbul Valiliği ise vatandaşlardan bu tür "gayrı ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını" istedi.

Valilik açıklamasında, "Ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin 'teyide muhtaç duyumlarına' dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir" denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ankara ve İstanbul'daki temsilciliklerin 'olası bir saldırı tehdidi nedeniyle' kapatıldığı, İstanbul'daki Alman Lisesi'nin de bir günlüğüne tatil edildiği belirtilmişti.

Berlin'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Dün akşam, güvenlik birimlerimiz Türkiye'deki temsilciliklerimize yönelik saldırı hazırlıkları olduğu yönünde istihbarata ulaştı" dedi.

Telif hakkı TASNIM
Image caption Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Türkiye temsilciliklerimize saldırı olabileceği yönünde istihbarata ulaştık" dedi.

Tünel'deki Özel Alman Lisesi yönetimi ise veliler ve çalışanlar için yayınladığı duyuruda "Değerli Velilerimiz ve Çalışanlarımız, Federal Almanya Başkonsolosluğu'nun uyarısı üzerine Özel Alman Lisesi güvenlik gerekçesi ile bugün bir gün süre ile tatil edilmiştir. Bu uyarı özellikle Federal Almanya Başkonsolosluğu için geçerli olduğundan bu bölgeye gidilmesinden imtina etmenizi rica ederiz" denildi.

Başkonsolosluk ve Alman Lisesi önüne takviye polis güçlerinin gönderildiği görülüyor.

Reuters ajansının haberine göre Almanya Dışişleri Bakanlığı Salı günü de Ankara'daki Alman vatandaşlarına 'olası bir saldırı konusunda' uyarıda bulunmuştu.