Tenis şampiyonu: Erkeklere daha fazla ödeme yapılmalı

Telif hakkı Getty

Dünya Tenis Şampiyonu Novak Djokoviç tenis oyuncuları arasında erkeklerin daha fazla seyirciye sahip olduğu için kadınlardan daha fazla kazanması gerektiğini söyledi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen Indian Wells BNP Paribas Açık turnuvasında birinci olan Djokoviç, kadın ve erkek oyuncuların yer aldığı karışık organizasyonlarda izleyici istatistiklerinin ödüllerin dağıtılmasında belirleyici olması gerektiğini savundu.

Sırp oyuncu, kadınların "hak ettikleri için savaştıklarını ve bunu elde ettiklerini ama tenis dünyasında daha fazla savaşmaları gerektiğini" söyledi.

Djokoviç "İstatistikler erkek tenis maçlarında çok daha fazla izleyici olduğunu gösteriyor. Sanırım bu bizim daha fazla ödüllendirilmemiz için nedenlerden biri" dedi.

Tenis şampiyonu, "Kimin daha fazla ilgi uyandırdığı, izleyici çektiği ve kimin daha fazla bilet sattırdığı gibi konularda veriler ve istatistiklere bakarak daha adil olarak dağılım olmalı" diye sürdürdü.

Öte yandan Indian Wells Tennis Garden'ın üst düzey yöneticisi Raymond Moore, kadın tenis oyuncuların erkeklerin "kuyruğunda dolaştıklarını" söyledi.

Telif hakkı AP

Moore, "Eğer ben bir kadın oyuncu olsaydım her gece dizlerimin üstüne çöker ve Roger Federer ve Rafa Nadal doğduğu için şükrederdim. Çünkü bu sporu onlar yukarı taşıdı" dedi.

Kadınlar kategorisinde şampiyon Serena Williams, Moore'un açıklamalarını "hakaret" olarak niteledi ve "çok çok çok yanlış" dedi.

Moore daha sonra söyledikleri için özür diledi.

BNP Paribas Açık Tenis Turnuvasında şampiyonlar 1 milyon dolar para ödülü kazanıyor.