Belçika: Saldırılar sonrası kriz yönetimi nasıl yapıldı?

Telif hakkı AP

Brüksel'deki patlamalar sonrası saldırılarla ilgili bilgi ve uyarılar televizyon kanalları, haber siteleri ve sosyal medyada sık sık paylaşıldı, kamuoyu sürekli olarak bilgilendirildi.

Yetkililer de hem sosyal hem de geleneksel medya aracılığıyla kamuoyuna gerekli mesajları iletti.

Belçika Kriz Yönetim Merkezi, Twitter'daki (Crisis Center Belgium) @CrisiscenterBE hesabı üzerinden Flamanca, İngilizce ve Fransızca uyarılarda bulundu.

Image caption Kriz Yönetim Merkezi, Twitter hesabından halka uyarılarda bulundu. Öğrencilerin okullardan ayrılmamaları tavsiye edildi.

Merkezin paylaştığı mesajlarda örneğin çocukların okullarda kalması, halkın da dışarı çıkmaması gibi uyarılar yapıldı.

Bir diğer mesajda da acil durumlar için 1771 numarasını aramaları, ancak önceliği 'mağdurlara ve ailelerine vermeleri, gerekli olmadıkça aramamaları' söylendi.

Merkez ayrıca telefon hatlarının yoğun olması nedeniyle halka cep telefonu mesajları ve sosyal medya üzerinden iletişim halinde olabileceklerini duyurdu.

Başbakandan mesajlar

Brüksel Havaalanı da @BrusselsAirport Twitter hesabından uçuşların durdurulduğunu duyurup, havaalanında arkadaşları ve aileleri olanların aramaları için bir telefon numarası verdi.

Image caption Metro hatlarından sorumlu birimin resmi Twitter hesabından da metro, tramvay ve otobüslerin iptal edildiği bildirildi.
Image caption Havaalanındakiler için ayrı bir yardım hattı açıldı.

Brüksel'de metro hatlarından sorumlu resmi birimin hesabı @STIBMIVB, seferlerle ve ölü-yaralı sayısıyla ilgili sık sık bilgilendirici mesajlar paylaştı.

Image caption Başbakan Charles Michel, acil yardım hattı 1771'in aranmasını tavsiye etti.

Belçika Başbakanı Charles Michel de hem televizyondan hem de Twitter hesabı @CharlesMichel'den kamuoyunu bilgilendirdi.

Başbakan Michel saldırıyı kınayan bir mesaj paylaştı ve takipçilerine kriz hattı olan 1771'i arayabileceklerini duyurdu.

Öte yandan Kızılhaç saldırı bölgelerinde yaşayanların güvende olduklarını bildirebilmesi için ikbenveilig.rodekruis.nl/brussel sitesini devreye soktu.

Tüm telefon şirketleri de Hotspot bağlantısındaki şifreyi kaldırararak ağı herkesin kullanımına açtı.

İlgili haberler