Mülteci çocuktan Brüksel için 'Üzgünüm' mesajı

Telif hakkı AFP

Yunanistan - Makedonya sınırındaki Idomeni kampında belirsiz bekleyişine devam eden mülteciler arasından bir çocuk, bir kağıda yazdığı mesajla dün Brüksel'de yaşanan bombalı saldırılarda hayatını kaybedenleri andı.

Sınırda bekleyen mülteciler, Almanya'ya gidebilmeleri için yetkililerden sınır kapılarını açmalarını talep ediyordu.

"Brüksel için üzgünüm" yazılı kağıdı havaya kaldırdığı sırada Fransız haber ajansı AFP fotomuhabiri tarafından görüntülenen çocuğun fotoğrafı, sosyal medyada da çokça paylaşılırken, yapılan yorumların büyük kısmında ne siyasilerin ne de Avrupa halklarının yaşananlardan dolayı mültecileri sorumlu tutmaması gerektiği ifade edildi.

@ellieg_jessiej adlı Twitter kullanıcısı, 'Brüksel için üzgünüm' mesajına "Bu görüntü kalbimi parçalıyor. Yunanistan - Makedonya sınırındaki mülteci çocuk #Brussels #Belgium #Bruxelles" mesajıyla yanıt verdi.

@aimoneale adlı kullanıcı ise fotoğraf için "Idomeni kampındaki mülteci çocuk Brüksel için pankart kaldırıyor. Yapmasına gerek yok, ama yapıyor. Çünkü insanlık" dedi.

Kapmptaki protesto devam ederken orada bulunan Kızılhaç görevlisi @CarolineBach ise çektiği fotoğrafı paylaşırken " #Idomeni'de şiddet içermeyen bir protesto. Mülteciler sınırların açılmasını talep ediyor. Yazılı mesajlar arasında 'Brüksel için üzgünüm' var" dedi.

İspanyol haber ajansı EFE'nin Brüksel temsilcisi @Maria_Tejero ise mültecilerin Brüksel için verdikleri mesajın AB tarafından karşılık bulmayabileceği görüşünde:

"Idomeni'deki mülteci 'Brüksel için üzgünüm' diyor - AB/Brüksel de aynısını onlar için söyleyebilir mi?"

Fotoğrafçı Rui Borges'in 'Üzgünüm' diyen mülteci çocuğa yanıtı kısa ve net: " #Idomeni. Senin hatan değil. #Brussels."