Obama'dan 'Teröre karşı birlik' çağrısı

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıların ardından "Tüm dünyanın teröre karşı birlik olması gerekiyor" dedi.

"Herhangi bir siyasi görüşün masum insanların öldürülmesini meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez" diyen Obama, Brüksel saldırılarının son dönemde yaşanan saldırılara eklenen son halka olduğunu ifade etti.

Brüksel saldırılarını üstlenen Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelenin süreceğini söyleyen ABD Başkanı, "IŞİD'i bombalamaya ve peşlerinden gitmeye devam edeceğiz" dedi.

ABD Başkanı Obama, Brüksel saldırıları nedeniyle ABD'deki kamu kuruluşlarında bulunan baykrakların 26 Mart'a kadar yarıya indirilmesi kararını da aldı.

ABD'den 'Avrupa'da yeni saldırılar olabilir' uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı ise vatandaşlarını Avrupa seyahatlerinde tetikte olmaları konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada "Terör örgütleri yakın zamanda Avrupa'da yeni saldırılar planlıyorlar. Spor organizasyonlarını, turistik bölgeleri, restoranları ve toplu taşıma araçlarını hedef almayı düşünüyorlar" dendi.

Açıklamada ABD vatandaşlarına Avrupa'dayken 'son derece dikkatli olmaları' tavsiye edilirken, kalabalık yerlerden kaçınmaları ve özellikle dini bayramlarda ya da festivallerde tetikte olmaları isteniyor.

İlgili haberler